Ertuğrul Erkişi

Bestekâr, Türk tasavvuf müziği ve Türk sanat müziği ses sanatçısı Ertuğrul Erkişi, 1972 yılında Çorum’da dünyâya gelmiş, lise yıllarında Bursa Büyükşehir Belediyesi Konservatuarında dört yıl müzik eğitimi almıştır.

1996 yılında Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuarı Şan bölümünden mezun olmuş, eğitimi sırasındaki sazı, mızraplı tanbur olan sanatçı, 1999 yılında Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Türk Müziği dalında Master eğitimini tamamlamıştır.

1992 – 2000 yılları arasında T.R.T. radyolarında stajyer ses sanatçı olarak çalışmış, Kutlu Payaslı, Akın Özkan ve Erdinç Çelikkol‘dan dersler almıştır.

2001 – 2003 yılları arasında Samanyolu Televizyonunda “Muhabbet Bağı” adlı Türk Müziği programının sunuculuğunu ve solistliğini yapmıştır.

2000 yılında “Muhabbet Bağı”, 2002 yılında “Güllerin Efendisi”, adlı albümleri Beyza müzik, 2004 yılında “Efkar” isimli albümleri Akustik Müzik, 2006 yılında hazırladığı “Gönül Sızım” isimli albümü de Nil Prodüksiyon tarafından yayımlanmıştır.

Ertuğrul Erkişi; Almanya, Avusturya, Hollanda, Fransa, İtalya, İsviçre, Rusya, Tataristan, Endonezya, Belçika ve A.B.D.’de konserler vermiştir. Tanbur sazına üniversite eğitimi esnasında, Akın Özkan‘dan aldığı derslerle başlamış, bu yıllarda Yaylı tanbura merak salmış ve kendi kendini geliştirmiştir.

2006 yılında içeriği “Çocuklar için bestelenmiş dualar” olan ve kendi kurduğu “Minik Dualar Grubu” tarafından seslendirilen “Teşekkür ederim Allah’ım” adlı projesindeki besteleri ile büyük takdirler kazanmış, aynı yıl Kral TV 2005 Video – Müzik ödüllerinde bu proje ile, Mistik müzik dalında “Yılın en sevilen şarkısı” ödülünü almıştır.

Projenin 2. albümü “Teşekkür ederim Allah’ım 2” ile de, MUYAP 2006 Müzik Endüstrisi Ödülleri’nde platin ödülü almıştır. Ertuğrul Erkişi’nin bazı besteleri; Titredim efendim seni andım dün gece, Anne, Güllerin efendisi ve Hüzünlü gurbet’tir.

Bir yanıt yazın