Fâtih Kısaparmak

Ses sanatçısı, bestekâr ve şair Fâtih Kısaparmak, 31 Ocak 1961 günü Elazığ’ın Maden ilçesinde eğitimci bir ailenin tek çocuğu olarak dünyâya gelmiştir.

Annesi Yıldız Hanım, emekli bir ilkokul öğretmeni, babası Necip Güngör Bey ise, sırasıyla ortaokul ve öğretmen okulu müdürü, il milli eğitim müdürü, ortaöğretim genel müdürü ve bakanlık teftiş kurulu başkanı olarak hizmetler vermiş ve basılı beş eseri de bulunan bir bürokrattır.

Ankara Deneme Lisesi’ni bitirdikten sonra, bir süre İktisat ve Hukuk fakültelerinde öğrenim görmüş, Ankara Devlet Konservatuvarı ile Ankara Radyosu’nda müzik ve Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde de resim çalışmaları yapmıştır.

Ankara Deneme Lisesindeki öğrencilik yıllarında, Tasvir Gazetesi adına TBMM foto muhabirliği yapmış, üniversite döneminde ise, başta Varlık olmak üzere çeşitli edebiyat ve sanat dergilerinde şiirleri, röportajları ve araştırmaları yayımlanmıştır.

Basılı ilk kitabı ise, 1982 yılında yayımlanan Yukarı Fırat Havzasındaki inceleme ve derlemelerini topladığı “Dil Folkloru Açısından Harput Ağzı”dır. Ayrıca, “Ve Ağır Sevdâm” adını taşıyan bir şiir kitabı da bulunmaktadır.

Fâtih Kısaparmak, “Bay Kilim” ve “Türkü Baba” olarak da tanınmış, Türk Halk Müziği’nde, “türkü formunda beste” yaparak, geleneksel Anadolu müzik kültürünün, genç kuşaklara aktarılmasında önemli bir işlev ve görev üstlenmiştir.

Fâtih Kısaparmak, önce “Grup Kilim” ve “Grup Mozaik” sonra da Grup Avrasya adlı üç ayrı konser orkestrası kurmuş, Erzincan, Gölcük ve Pakistan depremzedeleri ile Zonguldak grizu faciasında hayâtını kaybedenlerin yanı sıra Darülaceze ve Unicef gibi kurumlar yararına “Toplumsal Dayanışma ve Yardım Konserleri” düzenlemiştir.

Fâtih Kısaparmak, “Kilim-Nazlı Bebe”, “Yarına Kaç Var – Bekle Küçüğüm”, “Cemre Düşünce”, “Güneşi Biz Yandırdık”, “Portakal Çiçeğim”, “Hoşçakal”, “Mozaik” ve “Dicle`nin Oğlu” adlarını taşıyan albümleriyle birçok ödül almıştır.

Azerbaycan’dan, Baküye, Almatı’dan Aşkabat’a Türk Cumhuriyetleri, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kazakistan ve Özbekistan’da, ABD, Rusya, Bosna – Hersek, Venezuela, Avustralya, Almanya, Avusturya, Fransa, Hollanda, Belçika, İsveç, Köln, Frankfurt ve Münih olmak üzere, birçok Avrupa kentinde konserler vermiştir.

2000 yılında, halk müziğine ve folklora katkılarından dolayı, Fırat Üniversitesi Senatosu tarafından Fahri Doktora ünvanı verilmiştir. Malatyaspor ve Elazığsporda, toplam 3 dönem yönetim kurulu üyeliği görevinde bulunan Fâtih Kısaparmak, İstanbul – Elazığ Kültür Vakfındaki kurucu üyeliğinin yanı sıra, Elazığlılar Dayanışma Derneği’nde de yönetici ve genel sekreter olarak çalışmıştır.

1991 yılında, haber spikeri ve televizyon program yapımcısı ve ekonomist Şebnem Kısaparmak (Ergür)’la evlenmiş, çiftin, bu evlilikten, Ozan (1992) ve Kaan (2005) adlı iki erkek çocukları Dünyâya gelmiştir.

Albümleri

 1. Kilim (1987)
 2. Yarına Kaç Var – Bekle Küçüğüm (1989)
 3. Cemre Düşünce (1990)
 4. Güneşi Biz Uyandırdık (1991)
 5. Portakal Çiçeğim (1992)
 6. Hoşçakal (1994)
 7. Mozaik 1 (1995)
 8. Dicle’nin Oğlu (1996)
 9. Olur Mu Böyle Hasan (1998)
 10. Mor Salkımlı Sokak (1999)
 11. Ve Senin Siirlerim (1999)
 12. Bu Dağ Ne Rüzgarlar Gördü (2000)
 13. Vay Benim Hayallerim (2001)
 14. Sevdâysa Sevdâ, Kavgaysa Kavga (2003)
 15. Ben İki Kere Ağladım (2004)
 16. Belki Dönemem Anne (2007)
 17. Aşk Ve Özgürlük İçin (2009)
  Kaynak: facebook.com
Tülin Tonkuş'un Fatih Kısaparmak ile röportajı

Bir yanıt yazın