Feryal Öney

1970 yılının Aralık ayında dünyâya gelen Türk halk müziği ses sanatçısı Feryal Öney, Konya Ereğli’sinde geçen lise yıllarında, okuldaki amatör müzik faaliyetleri ile ilgilenmiş ve Ereğli Sanatseverler ve Musikî Cemiyeti’ne devam etmiştir.

1987 yılında Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü kazanmış, Üniversitede Folklor Kulübü (BÜFK) bünyesinde yürütülen müzik çalışmalarına katılmıştır.

Folklor Kulübü’nde Şebnem Başar ve Özcan Sönmez gibi eğitmenlerden ders almış, daha sonraki yıllarda Fidan Kasımova’dan da şan dersleri almıştır.

1996 yılında Azeri müzisyenlerle birlikte hazırladığı ve solistliğini yaptığı “Hardasan-Azeri Şarkıları” ilk albümüdür. Sonraki yıllarda “Kardeş Türküler”, “Kardeş Türküler – Doğu”, “Vizontele Film Müziği”, “Kardeş Türküler – Hemâvâz”, “Vizontele Tuuba Film Müziği” ve “Kardeş Türküler – Bahar” albüm çalışmalarında yer almıştır.

Feryal Öney, Bulutlar Geçer konser projesinde seslendirilen şarkıların bir bölümünün yer aldığı “Bulutlar Geçer” albümünü çıkarmış ve vokal eğitmeni olan İran’lı müzisyen Cavit Mürtezaoğlu’yla birlikte oluşturdukları “Tebriz’den Toros’a” konser projesini yürütmüştür.
Kaynak: tr.wikipedia.org

Bir yanıt yazın