Gizem Nur Copçuoğlu

Gizem Nur Copçuoğlu, 1991 yılında Tokat’ta doğdu. Ortaokul ve lise eğitimini tamamladığı Samsun’da yedi yıl boyunca Neyzen Dr. Turgut Tokaç’tan ud, solfej, nazariyat, usûl ve ardından klasik kemençe eğitimini kapsayan musiki dersleri aldı. 2009 yılında Boğaziçi Üniversitesi Çeviribilim bölümünde lisans eğitimine başladı.

Boğaziçi Üniversitesi Türk Müziği Kulübü’nde (BÜTMK) Gönül Paçacı’nın repertuar çalışmalarından istifade etti. BÜTMK korosuna ud, kemençe ve sesi ile katılıp aynı zamanda şef yardımcılığı görevini yürüttü.

Üniversitedeki eğitimi boyunca Gönül Paçacı yönetimindeki koroyla çeşitli yurt içi ve yurt dışı konserlerinde yer aldı. Boğaziçi Üniversitesi’nde verdiği solo ve koro konserlerinin yanı sıra solist ve sazende olarak yer aldığı farklı topluluklar ile çeşitli kültür merkezlerinde sahne aldı. İstanbul’da Necâti Çelik, Derya Türkan, Mustafa Doğan Dikmen, Nişan Çalgıcıyan ve Güzin Değişmez gibi sanatçı ve hocalarla çalıştı.

“Osmanlı’nın Kayıp Şarkıları” adlı 2019 yapımı T.R.T. Müzik programında solist olarak yer aldı.

Aynı yıl İstanbul Teknik Üniversitesi Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırmaları Merkezi’nde (MİAM) Performans-Ses Eğitimi Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Şu anda Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Araştırma ve Uygulama Topluluğu’nda solist olarak görev yapan Gizem Nur Copçuoğlu, İ.T.Ü. MİAM’da Etnomüzikoloji alanında doktora yapmaktadır.

Bir yanıt yazın