Gönül Akın

T.R.T. Ankara Radyosu Türk sanat müziği ses sanatçısı ve ressam Gönül Akın, 5 Mart 1933 tarihinde Ankara’da dünyâya gelmiştir. İltekin İlkokulu’nda, İkinci Ortaokulu’nda ve Ankara Kız Lisesi’nde okuduktan sonra, Ankara Devlet Konservatuvarı’ndan mezun olmuştur.

Sanat hayâtına, 1953 yılında Ankara Radyosu’nda başlamış ve 1961 yılında “En beğenilen ses sanatçısı” seçilmiştir. Türk sanat müziği’ne 40 yıl hizmet etmiş bir ses sanatçısı olmasının yanı sıra, son 43 yılını resim yapmaya adamış, önemli kadın ressamlarımızdandır.

Resime ilgisi çocukluk yıllarında başlayan Gönül Akın, 1962 yılında Ankara’daki en önemli atölyelere devam etmiştir. İlk hocası ressam Nüzhet İslimyeli’dir. Türk Amerikan Derneği Lütfü Günay Atölyesi’nde uzun yıllar eğitim görmüş, daha sonra Eşref Üren ve Cihangir Vefa Öztürk ile çalışmalar yapmıştır.

1986 yılında A.B.D.’nin Maryland eyaletindeki University of Maryland’da suluboya ve akrilik kurslarına devam etmiş, yurtiçi, avrupa ve A.B.D.’de pek çok karma sergiye ve Türkiye’de devlet resim sergilerine katılmıştır.

Dört tablosu T.C. Kültür Bakanlığı tarafından Devlet Arşivi için satın alınmış, 1988 yılında A.B.D. Virginia eyaleti jürili resim sergisine iki resmi ile girmiş ve jüri tarafından seçilerek sergilenme belgesi almıştır. Türkiye Ressamlar Derneği’nin, A.B.D. Maryland Güzel Sanatlar Birliği’nin, Dünya Kadın Sanatçılar Birliği’nin (U.F.A.C.S.I.), ve Washington Ulusal Kadın Sanatçılar Müzesi’nin üyesidir.

16 Şubat 2018 tarihinde vefat eden Gönül Akın’ın cenazesi Cebeci Asri Mezarlığı’nda toprağa verilmiştir.
Kaynak: sozcu.com.tr

Bir yanıt yazın