Gönül Akkor

1942 yılı Şubat ayında dünyâya gelen ses sanatçısı Gönül Akkor, Ankara Radyosu’nda stajyer olarak müzik yaşamına başlamış ve kısa süre zarfında memleketin en popüler isimlerinden biri haline gelmiştir.

Arka arkaya yaptığı plaklar ile büyük bir başarı elde etmiş, bu başarısını, sahne çalışmalarına da aktarmış ve ülkenin en çok aranan assolistlerinden biri konumuna gelmiştir.

Asıl olarak Türk Sanat Müziği şarkıcısı olarak tanınmasına ve daha çok bu alanda ünlenmiş olmasına rağmen, Türk pop’unda da söz sahibi olmuş ve bu alanda yaptığı plaklar ile de büyük bir başarı elde etmiştir.

Türk pop’unun en önemli söz yazarları olan Sezen Cumhur Önal ve Fecri Ebcioğlu ile birlikte çalışmıştır. Gönül Akkor’un bu türde plakları arasında, Sahibinin Sesi tarafından yayımlanmış “Sana Ben Kulum – Böyle Gelmiş Böyle” adlı 45’liği büyük satış rakamlarına ulaşmış ve sanatçının, 1960 sonları ile 1970 başları arasında epeyce pop 45’lik yapmasına sebep olmuştur.

Gönül Akkor şarkıları

1970’lerin hemen başında, Bora Ayanoğlu’nun “Güller ve Dudaklar” adlı şarkısını plak yapmış ve Saner tarafından yayımlanan bu plak da büyük bir hit haline gelmiştir.

1974 yılında Türkiye’de ilk defa Esin Engin’in aranjmanlarıyla ve yine Esin Engin’in yönettiği Batı sazları ve senfoni orkestrası eşliğinde “Sizin Seçtikleriniz” adlı eser ile bir ilke imza atmış, bu eser Türkiye’de ilk defa Platin Plak kazanan eser olmuştur.

Türk pop’unun bir başka önemli ismi Kâmuran Akkor’un ablası olan Gönül Akkor, 1990’lı yıllarda da Sezen Aksu‘nun önerdiği bir projeyi kabul etmiş ve “Beni Tanıma” adlı albüm ve aynı isimli şarkı ile yeniden gündeme gelmiştir.

Bir yanıt yazın