Hüseyin Turan

Ses sanatçısı Hüseyin Turan, 1967 yılında Erzincan Tercan’a bağlı Beykonak köyünde, 8 çocuklu ailenin 5. çocuğu olarak dünyâya gelmiş, ilkokul 1. Sınıfı Tercan’da okuduktan sonra, aile ile birlikte İzmir’e yerleşmiş ve tüm eğitim hayâtını İzmir’de tamamlamıştır.

9 Eylül Üniversitesi Muhasebe Bölümünde başladığı üniversite hayâtını, Ege Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Temel Bilimler Bölümü’ne taşımış ve oradan mezun olmuştur.

Yıllar sonra muhasebe bölmünü de bitirmiştir. Öğrencilik yıllarındaki Halk Oyunları çalışmalarını, ulusal ve uluslar arası derecelerle süslemiş ve 1 dünyâ, 3 Türkiye birinciliği elde etmiştir.

1990 yılında konservatuardaki arkadaşlarıyla “Grup Laçin” i kurmuş, 1995 yılında “Türküden Sevgiye” ve 1996 yılında “Doğaçlama Yürek” adlı albümlerini bu grupla yapmış, 1997 yılında ilk solo albümü olan “Hüseyin Turan”ı çıkarmış,

2000 yılında “Aklıma Düştü Gözlerin” albümü ile kariyerini pekiştirmiş, 2002 yılında “Turna Sesi” albümü ile halk müziği dinleyici sayısını arttırmış, 2004 yılındaki “Hoşgeldin” albümü basının da yoğun ilgisini çekmiş, 2005 yılında çıkardığı “Kilit” albümüyle de Halk Müziği alanındaki birçok ödül toplamış, 2007 yılındaki “Adı Karanfil” albümüyle verdiği konserlerle, Halk Müziği alanında kendinden çok söz ettirmiş ve 2010 yılında çıkardığı 9. Albümü olan “Leyla Nefesi” ile müzik kariyerinin “olgunluk basamağına” ulaşmıştır.

2005 yılında evlenen Hüseyin Turan, 2009 yılında doğan kızına “Leyla İda İzmir” adını vermiştir. Uzun yıllar süren müzik kariyerinde “Kirvem”, “Merdo”, “Ah Le Yar”, “Beyaz Giyme”, “Söyleyemedim”, “Alaydım Elini Elime”, “Kınıfır” gibi türküleri sevdirmesiyle bilinmekte olan Hüseyin Turan, T.R.T. Müzik kanalında yayınlanan, “Karanfil” adlı Halk Müziği programını hazırlayıp sunmuştur.
Kaynak: huseyinturan.com

Bir yanıt yazın