İlkay Akkaya

Ses sanatçısı İlkay Akkaya, 26 Mayıs 1964 tarihinde İstanbul’da dünyâya gelmiş, Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu’nu bitirmiştir. Profesyonel müzik çalışmalarına Grup Yorum’a katılarak başlamış, bir süre İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarına devam etmiş ve özel şan dersleri almıştır.

Grup Yorum’la birlikte “Berivan-Haziranda Ölmek Zor” ve “Türkülerle” albümlerinde çalışmış, 1989 yılında Tuncay Akdoğan’la birlikte Grup Yorum’dan ayrılmıştır.

10 Ocak 1990 tarihinde Tuncay Akdoğan ve İsmail İlknur’la birlikte Grup Kızılırmak’ı kurmuş, Grup Kızılırmak’la birlikte şu ana kadar on üç albüm çıkarmış, Yurt içi ve yurt dışında sayısız konserlere çıkmış ve çeşitli gazete ve dergilerde haftalık yazıları yayınlanmıştır.

1990 – 1992 yılları arasında Ankara Birlik Tiyatrosu tarafından sahnelenen, Pîr Sultan Abdal oyununun müziklerini yapan Grup Kızılırmak’ın bu oyuna diğer katkısı, Tuncay Akdoğan’ın (anlatıcı – ozan) ve İlkay Akkaya’nın (Pir Sultan’ın eşi Ballıhan) oyuncu olarak da sahnede yer almasıydı.

1991 yılında Tarık Akan ve Füsun Demirel’in oynadığı “Bir Küçük Bulut” filminin müziklerini yapmıştır. Grup Kızılırmak’la birlikte başka birçok oyun müziği yapan İlkay Akkaya, 2003 yılında Zafer Diper’in sahnelediği “Talan” adlı oyunda da rol almıştır.

2005 yılının Mayıs ayında Nazım Hikmet‘in “Şeyh Bedreddin Destanı” adlı şiiri oyunlaştırılmış şekilde sahnelenmiş ve bu oyunun müziklerini de Grup Kızılırmak yapmıştır. Oyun Küba’da sahnelenmiş, ayrıca İlkay Akkaya ve Grup Kızılırmak, Küba Kültür Bakanlığı davetlisi olarak Havana’da konser vermiştir.

Grup Kızılırmak’ın bugüne kadar toplam on üç grup albümü yayımlanmıştır. Bu albümler; “Ölüme de Tilili”, “Geçmişten Geleceğe Pîr Sultan Abdal“, “Gidenlerin Ardından”, “Aynı Göğün Ezgisi”, “Güneşin Olsun”, “Pir Sultan‘dan Nesimi‘ye Anadolu Türküleri”, “Çığlık”, “Rüzgarla Gelen”, “Günde Dün”, “Sır”, “Gölge”, “Figan” ve “Yılkı” sıralamasıyladır.

Grup Kızılırmak’la çalışmalarını sürdürürken, bir yandan da solo çalışmalar yapmıştır. İlkay Akkaya’nın ilk solo albümü olan “Kül” 1999 yılında, “Unutma” adlı ikinci solo albümü 2001 yılında, “Yine” adlı üçüncü solo albümü 2003 yılında ve “Yalnız” adlı dördüncü solo albümü 2005 yılında, “Gelmedin Diye” adlı beşinci albümü de 2010 yılında yayımlanmıştır.

İlkay Akkaya, birçok müzisyenin ve müzik grubunun albümlerinde konuk sanatçı olarak yer almıştır. Bunlardan bazıları; Ali Asker, Ekrem Ataer, Grup Hasat, Grup Mavi, Nevzat Karakış, Salkım Söğüt 1 ve Salkım Söğüt 4 olarak örneklenebilir.
Kaynak: ilkayakkaya.com.tr

sesler yuzler mekanlar ilkay akkaya

Bir yanıt yazın