Ramazan Kubat

Afyon Emirdağ’dan Belçika’ya göç eden bir ailenin dört çocuğunun en küçüğü olan ses sanatçısı Ramazan Kubat, 4 Ekim 1974’de Anvers’de dünyâya gelmiş, beşinci yaş gününde babasının hediye ettiği Cura ile müzik hayâtına başlamıştır.

Kısa sürede curanın bütün özelliklerini öğrenme başarısı gösteren Ramazan Kubat, bağlamayı da eline aldığı andan itibaren çalmaya başlamıştır.

Sekiz yaşındayken ailesine ait restoranda mikrofonla tanışmış ve sahneye çıkmaya başlamıştır. Bu sıralarda müzik akademisine devam ederek, solfej ve klasik gitar eğitimi almıştır.

Müzik eğitimini sürdürürken, aynı zamanda üç yüz kişilik bir kilise korosuna seçilmiş ve koronun tek Müslüman üyesi olarak adından söz ettirmiştir.

1986 yılında yapılan bir ses yarışmasında birinci seçilen Ramazan Kubat, daha sonra Türkiye’ye gelmiş ve 1996 yılında ilk albümü olan “Kubat”ı yayımlamıştır.

Farklı yorumu ve tarzıyla müzik dünyâsına kendini kabul ettirerek, 1998 yılında ikinci albümü “Bugün”ü, 1999 yılında ise üçüncü albümü “Bir ayrılık, bir yoksulluk, bir ölüm”ü sevenleri ile buluşturmuştur.

Ramazan Kubat, önceki albümlerindeki çizginin ötesine geçmek, türküleri daha da ön plana çıkarmak amacıyla farklı bir proje hazırlamaya başlamış ve otuz beş anonim türküyü yorumladığı “Arşiv 1-2-3” adlı albümünü, 2001 yılında yayımlamıştır.

Bu albümünün yanı sıra, 8 farklı dilde hazırlanan 80 sayfalık kitapla da türkülerin tarihsel özelliklerini müzikseverlere sunmuş, ayrıca aynı türkülerin canlı performansının sergilendiği konser kaydını, VCD olarak “Arşiv”e eklemiştir.

Bu çalışmalarının, albümlerinin hayallerine uzanan yolun henüz başlangıcı olduğuna inanan Ramazan Kubat, sanat hayâtının mihenk taşı ve hayallerine giden yolun başlangıcı olarak kabul ettiği için gerçek doğum günüm diye nitelediği, Rene Giessen yönetimindeki senfoni orkestrası, etnik çalgılar ve halk oyunları topluluğu eşliğiyle, 1 Haziran 2002 tarihinde Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayında “Anadolu Güneşi” isimli görkemli bir konser gerçekleştirmiştir.

Üç yıllık aradan sonra, Eylül 2003 tarihinde hayallerine ulaşmada önemli bir adım olabilecek “Lokman” isimli albümüyle sevenleri ile buluşmuştur. Aylar boyu süren özenli bir çalışmanın ürünü olan albüm, Türk Halk Müziği’nden rock müziğe, pop müzikten jazz’a, etnik müzikten klasik müziğe kadar geniş bir müzik yelpazesi sunmaktadır.

2005 yılında “Yare Doğru” albümünün ardından, vatani görevini tamamlamış, uzun bir aradan sonra farklı bir sound ile hazırlanan, merakla beklenen albümü “Kubat – 2008”, yeni yılın ilk albümü olarak 3 Ocak 2008 tarihinde müzik marketlerde yerini almıştır.

Bu albümde Türk Halk Müziği’ni; rock, pop, jazz, etnik ve klasik müzik alt yapılarından oluşan zengin bir yelpazeyle müzikseverlere sunmuştur.
Kaynak: unlulerkervani.blogcu.com

Bir yanıt yazın