Leman Sam

1951 yılında İstanbul’un Üsküdar semtinde dünyâya gelen Türk müziği ses müzik sanatçısı Leman Sam, babasının subay olması nedeniyle, çocukluğunu, Hakkari, Gaziantep, Mersin ve Ankara gibi farklı şehirde geçirmiştir.

Anne ve babası ayrı olan sanatçı, erken yaşlarda tiyatro, mim, dans ve şan eğitimi almaya başlamıştır.

Bir röportajında; başlangıçta müziği profesyonel bir meslek olarak seçmeyi düşünmediğini açıklamış, profesyonel müzik kariyeri başlamadan önce, Spor Bakanlığı’nda tercümanlık, gazetecilik ve kısa bir dönem çiçekçilik yapmıştır.

1979 yılının sonlarına doğru, İstanbul Devlet Operası’nda dışarıdan alınacak bir solist için açılan sınava giren ve kazanan sanatçı, 1,5 sene boyunca bu görevi sürdürmüştür.

Ekonomik nedenlerden dolayı kadro sınavına giremeyen Leman Sam, o dönemlerde ünlü söz yazarı Mehmet Teoman ile tanışmış ve müzik kariyeri, İstanbul Devlet Operası’na göre daha popüler bir alana yönelmiştir.

1988 senesinde, Zülfü Livaneli şarkılarından oluşan ilk albümü, “Livaneli Şarkıları”nı piyasaya süren Leman Sam, albümde gerçekleştirdiği güçlü yorumuyla, kısa sürede dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Albümün prodüksiyonunda Şule Yamanoğlu ile bir araya gelen sanatçı, albüm içerisinde bulunan 12 şarkının düzenlemelerinde de Garo Mafyan ile çalışmıştır.

1990 senesinde “Çağrı” adlı 2. stüdyo albümünü, Garo Mafyan’ın prodüktörlüğünde ve Ada Müzik etiketiyle yayınlayan Leman Sam, albüm içerisinde toplam 11 şarkıya yer vermiştir. Albümle daha geniş kitleler tarafından sevilen sanatçı, asıl büyük çıkışını ise, 1992 senesinde müzikseverlerin beğenisine sunduğu, “Ayak Sesleri” adlı 3. stüdyo albümüyle yakalamıştır.

Leman Sam şarkıları

Şule Yamanoğlu’nun prodüktörlüğünü üstlendiği albümde, toplam 12 parça bulunduran başarılı müzisyen, özellikle albüm içerisinde bulunan “Anladım” adlı çalışmasıyla müzikseverlerden büyük beğeni toplamıştır.

1994 senesinde “Eski Fotoğraflar” adlı 4. stüdyo albümünü, Raks Müzik etiketiyle piyasaya süren Leman Sam, albümün prodüksiyonunda Aykut Gürel ile bir araya gelmiştir.

Albümde toplam 11 şarkı bulunduran ve bunlardan “Eski Fotoğraflar”, “Allah Kolaylık Versin”, “Nazım Hikmet Memleket”, “Al Fadimem” ve “Hergün Pazartesi” adlı çalışmalarıyla büyük ilgi toplayan sanatçı, dört senelik bir sessizliğin ardından, 1998 senesinde “İlla” adlı 5. stüdyo albümünü yayımlamıştır.

Nepa Müzik etiketiyle çıkan “İlla” albümünün müzik direktörlüğünde Vedat Akman ile çalışan Leman Sam, ayrıca albüm içerisinde bulunan “Herneyse” adlı şarkıda, Vedat Akman ile bir düet gerçekleştirmiştir.

Albümde bu parçayla birlikte dokuz şarkıya yer veren sanatçı, özellikle “İlla”, “Güz Güzeli”, “Ayrılığa Dayanamam”, “Deli Kuş” ve “Daha Gidecek Çok Yolumuz Var” adlı çalışmalarıyla hayranlarının beğenisini kazanmayı başarmıştır.

Uzun kızıl saçları, 18 dilde söylediği şarkıları, doğaya olan tutkusu ve hayvan sevgisiyle tanınan Leman Sam, Türkiye’nin en güçlü kadın seslerinden biri olarak nitelendirilmektedir. Uluslararası platformda da Türkiye’yi başarıyla temsil eden sanatçı, şu ana kadar Portekiz Cumhurbaşkanı Mario Suarez’a, USA Başkanı George Bush’a, Malezya Kralı ve Kraliyet Ailesi’ne özel konserler vermiştir.

Bir yanıt yazın