Mefharet Yıldırım

Ses sanatçısı Mefharet Yıldırım, 17 Ocak 1919 tarihinde İstanbul’da dünyâya gelmiş, İstanbul Belediye Konservatuvarı Türk Musikisi Bölümü’nde öğrenim görmüştür.

Ses sanatçısı olarak girdiği Ankara Radyosu’nda, başta; Rûşen Ferit Kam, Mesud Cemil, Fahri Kopuz, Hakkı Derman, Şerif İçli, Nuri Halil Poyraz ve Vecihe Daryal olmak üzere, dönemin önde gelen müzisyenlerinden faydalanmış ve birlikte çalışmıştır.

1949 yılında naklen atandığı İstanbul Radyosu’nda; solist, korist, koro şefi ve repertuvar kurulu üyesi olarak çalışmıştır.

Uzun yıllar İstanbul Belediye Konservatuvarı Türk Musikisi İcra Heyeti’nde ses sanatçısı, şef ve yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmıştır.

1976 yılından itibaren, yeni kurulan İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nda şef yardımcılığı, sanat kurulu üyeliği ve ses sanatçılığı görevleriyle devam ettiği müzik çalışmalarını, 1994 yılında emekli oluncaya kadar sürdürmüştür.

İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı öğretim kadrosundaki görevini de, 24 Temmuz 1998 tarihinde vefat edinceye kadar sürdürmüştür.
Kaynak: devletkorosu.com

Bir yanıt yazın