Meldâ Duygulu

Ses sanatçısı Meldâ Duygulu, 24 Temmuz’da İstanbul’da dünyâya gelmiş, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Türk Musikisi Nazariyatı Bölümü (1981 – 1986), İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musiki Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümü (1986 – 1993) ve 1986 – 1993 yılları arasında da Pedagolojik Formasyon Kur’larını tamamlamıştır.

Mesleki ve Sanatsal Etkinlikleri:

1987 – 1990 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda Sanatçı Öğretim Elemanı ve Türk Halk Müziği Topluluğu’nda ses sanatçısı olarak görev yapmış ve 1986 yılında T.R.T. İstanbul Radyosu’nun açtığı İstisna Akitli Ses Sanatçısı (Türk halk müziği) sınavını kazanmıştır.

1986 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuar’ında Ses Eğitimi Bölümü’ne devam ederek 4 yıllık Lisans eğitimini tamamlamış ve aynı yıl Türk ve Yunan müzisyenlerden oluşan, Anadolu Feneri Müzik Topluluğu’nun solisti olmuştur.

Meldâ Duygulu, bu grubun hazırladığı iki ayrı albümde yer almış ve halen aynı toplulukla yurt içinde ve yurt dışında çalışmalarına devam etmektedir. 1993 – 2004 yılları arasında Eminönü Halk Eğitim Merkezi, Bahçelievler Halk Eğitim Merkezi, Esenler Halk Eğitim Merkezi ve bu kurumlarla ortak çalışmalar yapan okullarda, hem öğretmenlere hem de öğrencilere müzik eğitimi vermiştir.

Medyada programcılık kariyeri, 1995 yılında Mavi Radyo’da hazırlayıp sunduğu “Duygulu Türküler” programıyla başlamış, 1996 yılında Radyo Tatlıses’de üç yıl boyunca “Duygulu Türküler” programını sürdürmüştür.

  • 1997 – 2002 yılları arasında Kanal D ve Radyo D’de aynı isimli programa aralıksız devam etmiş,
  • 2004 yılında Star TV de hafta içi her gün “Duygulu Türküler” programı yayınlanmış,
  • 2006 – 2007 yılları arasında Kanal 1 de “Meldâ Duygulu ile Türküler” programı her gün sabah saatlerinde aralıksız yayınlanmış,
  • 2008 Haziran ayında kadar Karadeniz TV de “Hasret Akşamları” programını hazırlayıp sunmuş ve
  • 2008 Eğitim Öğretim yılında İSMEK’te Müzik ve Diksiyon Öğretmenliği ile eğitimciliğine başlamıştır.

Meldâ Duygulu’nun hazırladığı Maksi Single ile, sözü müziği kendine ait olan “Gel Yarim” isimli bir eser seslendirmiş ve 2008 Ağustos ayında Yarımada Yayıncılık tarafından basılmış, “Çanakkale Türkü Söyler” isimli bir kitabı piyasaya çıkmıştır.
Kaynak: facebook.com

Bir yanıt yazın