Merve Utandı

Ses sanatçısı Merve Utandı, 11 Mart 1980 tarihinde İstanbul’da dünyâya gelmiş, müzikle tanışması küçük yaşlarında Prof. Dr. Nevzat Atlığ‘ın yönettiği İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nun konserlerini izlemek ve dinlemekle başlamıştır.

Lise öğrenimi sırasında, İstanbul Üniversitesi’ne bağlı Belediye Konservatuarı’nın Türk Müziği Bölümü’ne iki yıl devam etmiş, burada Süheyla Altmışdört ve Muzzam Sepetçioğlu hocaları olmuştur.

İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nın Temel Bilimler Bölümü’ndeki öğrenimi sırasında; Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Prof. Dr. Selahattin İçli, Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca, Şehnaz Uğurel, Doç. Fikret Kutluğ, Doç. Serdar Öztürk, Altan Günbay ve Taner Sayacıoğlu hocaları olmuştur.

Yine öğrenimi sırasında Doç. Serdar Öztürk’ün yönettiği, Çok Sesli Türk Müziği Korosu’na devam etmiş ve İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarın’dan 2002 yılında mezun olmuştur. Merve Utandı, 2003 yılında Haliç Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamlamış ve aynı yıl, Türk Eğitim Vakfı’nın açtığı ses yarışmasında, Safiye Ayla dalında birincilik almıştır.

Merve Utandı kimdir

Katıldığı etkinlilkler

1998 yılında Dünyâ Kadınlar Günü Kadın Bestekarlar konseri,
2002 yılında Vakıflar Haftası etkinlikleri,
Ülker’in düzenlediği “Gülnihal günleri” adlı konserde Serap Mutlu Akbulut ve Münip Utandı ile birlikte solo konser,
Türk Dünyâsı Araştırma Vakfı konserleri,
Altunizade Kültür Merkezin’deki solo konserler,
Avaze topluluğu konserlerinde solistlik,
Tabib Odasının düzenlemiş olduğu “14 Mart Tıp Bayramı Konserinde” solo ve CD kaydı,
Türk – Azarbeycan Dostluk Derneği’nin düzenlediği konser ve
üç yıldır 10 Nisan’da Sakıp Sabancı’yı Anma Konserlerinde; İnci Çayırlı, Serap Mutlu Akbulut, Adnan Mungan, Güzin Değişmez ve Münip Utandı ile solo konserler.

Ahenk Musiki Topluluğu ve Büyük Kulüp Türk Müziği Korosu’nda solo ve koro çalışmaları yapan Merve Utandı, T.R.T. ve özel televizyon kanallarında programlara ve konserlere solist olarak katılmaktadır. Merve Utandı, İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu ses sanatçılarından olan babası Münip Utandı‘nın verdiği bazı solo konserlerinde de misafir solist olarak görev almaktadır.

Kendi kuşağında doğru ve klasik uslupta okumasıyla dikkat çeken Merve Utandı’nın, müziğin dışında naif resim çalışmaları da bulunmakta ve halen İstek Özel Barış İlköğretim okulunda müzik öğretmenliği yapmaktadır.
Kaynak: merveutandi.blogspot.com

Bir yanıt yazın