Muallâ Mukadder Atakan

Türk müziği ses sanatçısı Muallâ Mukadder Atakan, 27 Şubat 1924 tarihinde Çanakkale’de dünyâya gelmiştir.

İlkokulu Çanakkale’de okuyan Muallâ Mukadder’in babası gümrük müfettişi, annesi ise müzik öğretmeniydi.

Anne ve babasının müziğe olan ilgisi, Muallâ Mukadder Atakan’ın de müziğe yönelmesine sebep olmuştur.

1940 yılında, henüz İstanbul’da talebeyken, Üsküdar Halkevi’nde gittiği bir düğünde, istek üzerine, bestekar Selahattin Pınar‘ın bestesi olan Gönül yarasından acı duyanlar şarkısını okumuş ve sesinin güzelliğiyle takdir toplamıştır.

Israrlar üzerine birkaç şarkı daha okumak zorunda kalmış, geniş takdir toplayan bu başarısı, kendisini de cesaretlendirmiştir. Talebeliği sırasında müzik dersleri de almaya başlamış ve ud çalmayı öğrenmiş olan Muallâ Mukadder, okulunu bitirerek, 1943 yılında İstanbul Konservatuvarı’na girmiştir.

Muallâ Mukadder Atakan kimdir

Bir vesileyle gittiği Tokatlıyan otelinde verilen bir baloda, ünlü bestekâr Muhlis Sabahattin Ezgi‘nin dikkatini çekmiş ve konserlere çağrılmaya ve cazip teklifler almaya başlamıştır.

Bu sayede sanatını daha da ilerletmiş ve Kıbrıs’ta verdiği konserlerle ünü yayılmaya başlamıştır.

Bu sıralarda evlendiği eşi Burhan Atakan da kendisine büyük destek olmuştur.

Hedefi İstanbul Radyosunda görev almak olan Muallâ Mukadder Atakan, ve bu hedefine 23 Ekim 1949 gecesi verdiği ilk konserle ulaşmış ve ikinci konserini de bir vapurda vermiştir.

Bu konseri dinleyen dönemin meşhur plak şirketi, Sahibinin Sesi firmasının şefi Mihran bey, sesini çok beğenerek Muallâ Mukadder Atakan’la 3 yıllık bir anlaşma imzalamıştır. Sesini plaklar vasıtasıyla geniş bir kitleye duyurmasıyla, ünü doruğa erişmiştir.

En beğendiği ses sanatçıları; Safiye Ayla, Münir Nurettin Selçuk, Müzeyyen Senar, Perihan Altındağ Sözeri, Zehra Bilir ve Hamiyet Yüceses‘ti. Sanat hayâtı başarılarla geçen Muallâ Mukadder Atakan, 15 Eylül 1997 tarihinde vefat etmiştir.
Kaynak: tr.wikipedia.org

Bir yanıt yazın