Nâlân Altınörs

Ankara’da dünyâya gelen ses sanatçısı Nâlân Altınörs, İlkokulu İzmir Halil Rıfat Paşa İlkokulu’nda, Lise öğrenimini İzmir Karataş Lisesinde tamamlamıştır.

Nâlân Altınörs’ün müzik hayâtındaki ilk sahne deneyimi, 1978 yılları lise bitirme döneminde olmuş, okulunun mezuniyet gecesinde, Okul Müdürü Abdülrezak Tuğcu’nun bir bestesini seslendirmiştir.

Lise öğrenimini tamamlayan Altınörs, üniversite sınavlarına katmış, Ankara Fen Fakültesinde okumaya hak kazanmıştır ancak, o yıllarda üniversitelerdeki siyasi dalgalanmalar, sanatçının Fen Fakültesinde eğitimine devam etmesine engel olmuştur.

Nâlân Altınörs, 1981 Yılında İzmir Radyosu’nun açmış olduğu sınavlara, Ekrem Güyer‘in ”Unutturamaz seni hiçbir şey” adlı şarkısıyla katılmış, sınavı kazanmış ve daha sonra iki yıllık staj eğitimini tamamlamak üzere Ankara’ya gönderilmiştir.

1983 Yılında tekrar İzmir’e dönen sanatçı, Radyo’da korist olarak göreve başlamış ve bu görevi 1985 yılına kadar devam etmiştir. 1985 yılında artık T.R.T. ve radyo programlarında solo şarkılar okumaya başlamıştır. 1985 – 1987 yılları arası ise, Altınörs için oldukça yoğun, tempolu ve konserlerle dolu geçmiştir.

Bu konser görevlerinin içinde sanatçı için en anlamlı olanı, T.B.M.M.’nin kararıyla Türk sanat müziğini doğu illerinde tanıtmak amacıyla görevlendirilmesi olmuştur. Altınörs, Hakkari’ye kadar uzanan 13 ile Türk Sanat Müziğini getiren ilk sanatçımız olmuştur.

1988 yılında Altın kelebek, Altın kaset ve Altın mikrofon ödüllerini almış, yine 1988 yılında Adana Gazeteciler Cemiyeti’nce düzenlenen, Basın Balosu’nda Yılın Sanatçısı seçilerek, ödülünü dönemin Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in elinden almıştır.

2002 yılında Kültür Bakanlığı bünyesine katılan Nâlân Altınörs, 2006 yılına kadar Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğüne bağlı solist sanatçı olarak, Türkiye’nin tüm illerinde konserler vererek sevenleriyle buluşmuştur.

Nâlân Altınörs’ün repertuvarında genellikle neo – klasik eserler bulunmakta ve seslendirdiği besteciler arasında; Sâdettin Kaynak, Selahattin Pınar, Dramalı Hasan, Şükrü Tunar, Yesari Asım Arsoy ve Avni Anıl‘ın besteleri önemli yer tutmaktadır.

Nâlân Altınörs, 13 Eylül 2005 tarihinden itibaren, T.R.T. Kurumunda “Safalar getirdiniz” adlı Türk sanat müziği programıyla sevenleriyle ekranlarda buluşmuştur.

Bir yanıt yazın