Nilüfer Akbal

Türk pop müzik tarihinin en önemli ses sanatçılarından Nilüfer Akbal, 31 Mayıs 1955 terihinde Cihangir’de dünyâya gelmiş, 1970 yılında, henüz İstanbul İtalyan Lisesi’nde öğrenciyken, katıldığı Hafta Sonu Gazetesi’nin Altın Ses Yarışması’nda aldığı birincilik, geleceğini belirlemiştir.

1972 yılında “Kalbim Bir Pusula” adlı ilk 45’liğini Odeon Plak’tan piyasaya çıkarmış, ancak asıl çıkışını 1973 yılında yaptığı “Dünyâ Dönüyor” adlı 45’liği ile yakalamış ve yılın kadın şarkıcısı seçilmiştir.

Daha 17 yaşındayken bütün Türkiye ondan bahsetmiş ve yaşından fazla ödül almıştır. İlk sahne deneyimini, İzmir Fuarı’nda Zeki Müren‘in assolist olduğu kadroda çıkarak yaşamıştır.

“Dünyâ Dönüyor”un da yer aldığı ilk albümü, “Nilüfer’74” teki “Göreceksin Kendini”, “Aldanırım Sana” ve “Başıma Gelenler” gibi şarkılar, Türk pop müzik tarihinin unutulmaz klasikleri arasına girmiş, 1975 yılında, Alman yapımcılardan gelen plak teklifini kabul ederek “Miss Nilüfer” ve “Ali” adlı 45’lik plakları yapmıştır.

Aynı yıl, “Oh Ya”, 1976 yılında “Of Aman Aman” ve 1977 yılında “Kim Arar Seni” adlı 45’likleri çıkartmış, 1978 yılında “Grup Nazar” ile birlikte Türkiye’yi T.R.T. adına Paris’te Eurovision Şarkı Yarışması’nda temsil etmiştir. Aynı yıl, “Nilüfer Müzik” ve “Nilüfer 15 şarkı” uzunçalarlarıyla 25 şarkısı da dikkat çekmiş, daha sonra “Nilüfer 84” adlı albümünü çıkartmıştır.

Albümün hitleri arasında “Varsa Söyle”, “Dönsen Bile”, “Kar Taneleri” gibi unutulmaz şarkılar da vardır. Bu albümle birlikte Nilüfer, Kayahan bestelerine yer vermeye başlamıştır. Nilüfer, 1985 yılında “Bir Selam Yeter” adlı albümünü çıkarmış, bu albümün en büyük özelliği; sözü, müziği kendisine ait ilk şarkı olan “Erkekler Ağlamaz”ı da içermesidir.

1986 yılında, Antalya Aspendos’ta yapılan “Uluslararası Akdeniz Şarkı Yarışması”na katılmış ve Kayahan‘ın “Geceler” adlı bestesini yorumlayarak ülkemize birincilik getirmiştir. 1987 yılında ününü pekiştiren ve onu dünyâya tanıtan “Geceler” adlı albüm piyasaya çıkmış, bu albümde “Geceler”, “Tek Başına”, “İspanyol Meyhanesi”, “Sensiz Yıllarda” ve “Seni Beklerim Öptüğün Yerde” gibi birçok hit vardır.

1988 yılında yaptığı “Esmer Günler”i, 1990 yılında yine satış rekorları kıran “Sen Mühimsin” adlı albüm izlemiştir. 1992 yılında çıkan “Yine Yeni Yeniden” adlı albümde yer alan “Şov Yapma”, “Yeniden Sev”, “Haram Geceler”, “Kavak Yelleri” gibi birçok şarkı hit olmuş ve bu albüm bir milyondan fazla satış yaparak en çok satan albümler arasında yer almıştır. Nilüfer, bu albümde Onno Tunç, Adnan Ergil ve Kayahan gibi zamanın en iyi bestecileriyle çalışmıştır.

Bu albümü, 1994 yılında “Ne Masal Ne Rüya” adlı albüm izlemiş, albümün hitleri arasında “Eğrisi Doğrusu”, “Son Perde”, “Sevgi Tam Olmalı”, aynı zamanda Bosnalı çocuklar için hazırlanan “Bosna’da Bıraktım Kalbimi” adlı şarkı da yer almıştır.

1996 Eylül’ünde çıkarmış olduğu “Nilüfer’le” adlı albümde Kayahan’a ait “Mavilim”, “Çok Uzaklarda” gibi şarkılara yorumuyla hayât verirken, Adnan Ergil ve Fahir Atakoğlu’yla da birlikte çalışmıştır. Bu çalışmasıyla başta Kral TV Video Müzik Ödülleri olmak üzere, birçok ödüle layık görülmüş ve 1996 yılının en iyi kadın sanatçısı seçilmiştir.

14 Kasım 1997 tarihinde Türkiye’de ilk kez bir sanatçı UNICEF’in iyi niyet elçisi ve Türkiye temsilcisi seçilmiş ve Nilüfer uzun yıllar bu görevini sürdürmüştür. 1998 yılının Şubat ayında, 70’li yıllarda söylemiş olduğu hit şarkıları, bir best of olan “Yeniden Yetmişe” adlı albümde toplamıştır. Bu albümdeki 13 Nilüfer hiti arasında “Dünyâ Dönüyor”, “Başıma Gelenler”, “Kim Arar Seni”, “Ağlıyorum Yine” ve “Son Arzum” gibi klasikler vardır.

2001 Nisan’ında “Büyük Aşkım” adlı albümü piyasaya çıkmış, “Söz Güzelim”, “Beni mi Buldun”, “Büyük Aşkım”, “Anlat Arkadaşım” gibi şarkılar bu albümün öne çıkan şarkıları olmuştur. 19 Haziran 2003 tarihinde piyasaya çıkan “Olur mu Olur mu? – Gözünaydın” adlı albümüyle “Gözünaydın”, “Hey… Bakar mısın?”, “Acılara Son” ve “Aşkım” adlı şarkılarıyla, hayranlarını bir kez daha büyülemiştir.

2004 yılında Odeon firmasıyla ülkemiz müzik piyasasında bir ilki gerçekleştirerek, bazıları 45’liklerden albümlere girmemiş, bazıları “demo” olarak raflara kaldırılmış şarkılar, LP’lerden disklere transfer edilmiştir. 5 Aralık 2005 tarihinde kendi beste ve sözlerinin ağırlıkta olduğu “Karar Verdim” adlı albümünü piyasaya çıkarmış, bu albümüyle, MÜYAP tarafından altın plak almaya hak kazanmıştır.

2008 yılında çıkardığı söz ve bestesi kendisine ait olan “Sen Beni Tanımamışsın” adlı single’da Suat Ateşdağlı ve Hüseyin Karadayı ile çalışmıştır. 2009 yılının Haziran ayında çıkarttığı “Hayal” adlı albümünde, hem kendi söz ve bestelerine yer vermiş, hem de birçok değerli müzisyenle birlikte çalışmıştır.

Türkiye’nin birbirinden önemli isimleri Adnan Ergil, Mete Özgencil, Fahir Atakoğlu, Sinan Akçıl gibi besteciler ve Ozan Çolakoğlu, Devrim Karaoğlu, Mustafa Ceceli ve Buğra Uğur gibi aranjörler bu albüm için bir araya gelmiştir.

2010 yılının Ocak ayında, söz ve müziği Sinan Akçıl’a, düzenlemesi Ozan Çolakoğlu’na ait olan “Zalimin Kararı” adlı single’ı çıkarmış, 2010 yılının Mayıs ayında, Bircan Usallı tarafından yazılan “Hepsi bu” adlı biyografisi yayımlanmıştır.

Rock müzisyenleri ve solistleriyle yaptığı 12 Düet adlı albümde 3 Şubat’ta müzikseverlerle buluşmuş, düzenlemesini Attila Özdemiroğlu’nun yaptığı “Sensiz olmaz” dışında, diğer tüm şarkıların düzenlemelerini grupların kendileri yapmıştır.

2011 yılında Rock müzisyenleri ve solistleriyle yaptığı, DMC tarafından yayımlanan Nilüfer 12 Düet’in başarılı olmasıyla, 2013 yılının Şubat ayında Nilüfer 13 Düet adlı albüm yapmış, bu albümde de yine Rock müziğin başarılı müzisyenleri bir araya gelmiştir. Albümde “Son perde” şarkısının düzenlemesini Mustafa Ceceli yaparken, diğer bütün gruplar düzenlemelerini kendileri yapmıştır.
Kaynak: niluferonline.org

Bir yanıt yazın