Onur Şan

Onur Şan, 24 Temmuz 1981 tarihinde Sivas’ta dünyâya gelmiş, ilk, orta ve lise tahsilini Ata Kolejinde yapmış, İstanbul Teknik üniversitesi Konservatuar Şan bölümünü tamamlamıştır.

Müzik yaşantısına, 8 yaşında bağlama çalmayı öğrenerek başlayan Onur Şan, Milliyet Gazetesinin düzenlemiş olduğu, liseler arası Türk halk müziği ses yarışmasında birinci olmuştur.

T.R.T.’nin düzenlediği yarışmada, İstanbul bölge birincisi, ardından Türkiye ikincisi seçilmiş ve T.R.T.’nin düzenlemiş olduğu sınavı kazanarak, Türk halk müziği ses sanatçısı olmaya hak kazanmıştır.

2000 – 2002 yılları arasında T.R.T. İstanbul Radyosunda akitli Türk halk müziği ses sanatçısı olarak görev almış, bunun yanı sıra 1998 yılında İtalya ve Fransa da düzenlenen folklor festivalinde, Türk Halk Müziği kültürünü ve sanatını yurt dışında da başarı ile temsil etmiştir.

“Yolcular Türkü Nağme” adlı grup albümü ile türkü severlerle ilk buluşmasını gerçekleştiren, ardından “Aşkın Mavisi” ve son olarak da “Dağlarına Kar olurum Yar” adlı albümüyle, müzik yaşamına devam eden Onur Şan, T.R.T. ekranların da yayınlanan ve gençleri ekrana bağlayan “Halkalı Şeker” ve “Anadolu’nun Sesi” Programını başarıyla sunmuştur.

Ayrıca yine T.R.T. ekranlarında yayınlanan, 28 bölümlük “Zeytin Dalı” adlı dizide rol alıp, içindeki gizli kalmış oyunculuk yeteneğini ortaya çıkarmış, ikinci oyunculuk deneyimini, Kanal D ekranlarında yayınlanan, “Yaşanmış Şehir Hikayeleri” adlı dizideki rolüyle kendini geliştirip, oyunculuk dalında da başarılı olduğunu kanıtlamış, Pana filmin “Ayrılık” dizisinde de bir gaziyi canlandırmıştır.

Gerek yurt içi – yurt dışı, gerekse Üniversite Konserleriyle ve bar programlarıyla Türk halk müziğine hizmet etmeye devam etmektedir. Derlemeleriyle, T.R.T. arşivine büyük hizmetler sağlayan babası Ahmet Turan Şan, amcası Ömer Şan ve yengesi Bilge Şan, T.R.T. İstanbul Radyosu Türk halk müziği sanatçılarıdır.
Kaynak: tr.wikipedia.org

Bir yanıt yazın