Orhan Hakalmaz

Aslen Bayburt kökenli olan Türk halk müziği ses ve saz sanatçısı Orhan Hakalmaz, 10 Kasım 1964 tarihinde Samsun’da dünyâya gelmiş, müziğe olan ilgisi 6 yaşındayken babası tarafından keşfedilmiş ve bağlama ile tanışmıştır.

İlkoklulu, Samsun Otuz Ağustos İlkokulu’nda okumuş, 8 yaşında Karadeniz Altınses Yarışması’nda birinci olmuş, 12 yaşında, İstanbul Radyosu amatör ses sanatçısı sınavını kazanarak, bant yapma hakkı almış ve 1977 yılında, İ.T.Ü. Türk Musıkisi Devlet Konservatuarı giriş imtihanlarını kazanmıştır.

Konservatuarda Nida Tüfekçi‘nin öğrencisi olan Orhan Hakalmaz, T.R.T. İstanbul Radyosu’nda akitli saz sanatçısı olarak göreve başlamış ve yaklâşık iki yıl sürdürmüştür. 1988 yılında 11 senelik eğitimini bitirip mezun olmuş, aynı yıl İ.T.Ü. Devlet Konservatuarı’nda öğretim görevlisi olmuştur.

1991 yılında İ.T.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisans yapmış, 1994 yılında İ.T.Ü. Türk Müsıkisi Devlet Konservatuarı Korosu’nda, şef Neriman Tüfekçi‘nin yardımcısı olmuştur.

T.R.T. Radyosu ve Devlet Konservatuarı’nın Türk halk müziği konserlerinde, solist, korist ve bağlama sanatçısı olarak yer almış, 2000 yılında İ.T.Ü.’deki görevinden ayrılmıştır. Yurt içinde ve dışında çok sayıda konserler vermiş ve halen konser çalışmalarına devam etmekte olan Orhan Hakalmaz, Özlem hanımla evli olup, Ezgi ve Sinan’ın babasıdır.

Bir yanıt yazın