Samime Sanay

Türk sanat müziği ses sanatçısı Samime Sanay, 1946 yılında Ankara’da dünyâya gelmiştir.

Sosyal Hizmetler Akademisi’nde okuduğu yıllarda radyo yılları başlamıştır. 1966 yılında Ankara Radyosu sınavlarına girmiştir. Amacı hem sosyal hizmetler mütehassısı olarak mesleğini sürdürmek, hem de radyoda sanatçı olarak çalışmaktır.

Fakat personel yasası, öğretmenlik dışında buna izin vermediğinden, A.Ü. D.T.C.F.’nin Pedagoji bölümünü bitirmiş ve kısa bir süre sosyoloji hocalığı yapmıştır.

Annesini ve babasını art arda kaybetmiş ve bu sıralarda doktora yapmaya karar vermiş, son master sınavından çıktıktan iki gün sonra, Edip Aktaş ile evlenmiştir. Eşi istemediği için doktorayı yarıda bırakmış, fakat radyoyu devam ettirmiştir.

Samime Sanay, İlk albümünü 1977 yılında Tam Plakçılıktan çıkarmış, bütünüyle klasik eserlerden oluşan bu albüm, sanatçıya fazla bir popülerlik getirmemiştir.

1979 yılında oğlu Anıl dünyâya gelmiş, T.R.T. bünyesinde 15 yıl süren müzik eğitimi ve uygulamasından sonra, 1981 yılında Ankara Radyosundan istifa ederek, İstanbul’da assolist olarak sahneye çıkmıştır.

Samime Sanay, sahnedeki başarısını plak dünyâsında da kanıtlamak isteğiyle, Kervan Plak Şirketi ile anlaşarak, 1984 yılında “Beni hatırla” ve 1985 yılında “Sevgi üzerine sohbet” adlı çok satan ve sevilen albümleri ile, iki altın plak ödülü almıştır.

Çok sesli hafif Türk sanat müziğinin önde gelen kadın sanatçısı olarak, daha çok Erdoğan Berker besteleri üzerinde yoğunlaşmış, içli, yanık, duygusal yanı ağır basan bir yorumu olan sanatçı, 1980’li yıllarda ve 1990’ların başlarında, hayli popülerlik kazanmıştır.

İzmir Fuarı ve Maksim Gazinosunda bir dönem assolistlik de yapmış, sahne çalışmalarını yurt içi ve yurt dışı konserleriyle sürdürmüştür. Oğlunun babası Edip Aktaş’tan boşanan Samime Sanay, 1998 yılında “Devlet sanatçısı” unvanını almıştır.

1993 yılında yayınlanan “Ben sana mecburum” adlı abümünden sonra Türk müziğindeki genel durgunluk ve gerilemenin de etkisiyle, uzun bir sessizlik dönemine girmiştir.

2006 yılında alaturka eserleri popüler tarzda senfonik olarak yorumlayarak hazırladığı “Hoşgeldin aşk” adlı albümüyle yeniden adından söz ettirmiştir.
Kaynak: tr.wikipedia.org

Bir yanıt yazın