Selma Sağbaş

Türk sanat müziği ses sanatçısı Selma Sağbaş, Gençlik ve Spor Bakanlığı Derneği’nin çalışmalarına katılmış, Metin Everes, Ali Şenozan, Reha Sağbaş, Cinuçen Tanrıkorur, Alâeddin Yavaşca, Meral Uğurlu ve Serbülent Yasun gibi önemli ses sanatçılarını dinleyerek kendimi geliştirmiş ve Alâeddin Yavaşca‘dan meşk etmiştir.

Selma Sağbaş, 2001 yılında eşi Reha Sağbaş‘ın sanat yönetmenliğini yaptığı, Lalezar Topluluğu ile beraber American Federation Independent Musıc (AFIM) adlı bağımsız bir sanat kuruluşu tarafından 650 plak arasında “Best Of Word Musıc” ödülünü almıştır. Bu CD’ler İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından Osmanlı İmparatorluğunun Kuruluşu 700. yılı münasebetiyle “Prestij eseri” olarak yayımlanmıştır.

Yapı Kredi Bankasınca basılan Güldeste dizisi içinde Lemi Atlı eserleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Cinuçen Tanrıkorur bestelerinde Yahya Kemal eserleri, Bosphorus Topluluğu Konser kayıtlarında solist olarak, İstanbul Büyükşehir Kültür A.Ş. tarafından basılan Lalezar Türk Müziği Topluluğunun icra ettiği Osmanlı Türk Müziği Antolojisi adlı çalışmaya solist olarak katılmıştır.

Cinuçen Tanrıkorur, Marrland, New York Üniversitesi – Eşi Reha Sağbaş ile birlikte New England Konservatuarı, Harvard Üniversitesi Müzik Bölümü, The Eda Kuhn Loeb Musıc Library, Learning from Performers’ Program, The Office for The Arts at Harvard Radclife University, The Center for Middle Eastern Studies, Inferfaith Center (New York), New York Üniversitesi, College of William and Mary Williamsburg, Jeruselam and the Mediterrenaen Musical Dialogue, Texsas Universitesi ve bunun gibi birçok sanat merkezinde dersler vermiştir.
Kaynak: trt.net.tr

Bir yanıt yazın