Selva Erdener

Ankara’da dünyâya gelen ses sanatçısı (soprano) Selva Erdener, müzik çalışmalarına ilk ve orta öğrenimi sırasında Müzeyyen Demirci ve İnci Dinçer’in teşvikleriyle başlamıştır. Gazi Üniversitesi Müzik Eğitim Fakültesinde ön lisansını tamamlayan sanatçı, daha sonra Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarına girmiş, Nurdan Özar ile şan, Müfide Özgüç ile lied – oratoryo yorumu çalışarak bu okuldan başarı ile mezun olmuştur.

Daha sonra Ankara Devlet Operasına solist sanatçı olarak kabul edilmiş ve “Orfeo ed Euridice”, “Cosi Fan Tutte”, “Don Giovanni”, “Don Pasquale”, “Le nozze di Figaro”, “Die Zauberflöte”, “Zaide”, “Faust”, “La Boheme”, “I Pagliacci”, “Die Lustige Witve”, “Kerem”, “İstanbulname” ve “Alibaba ve Kırk Haramiler” opera ve operetlerindeki başrolleri başarı ile yorumlamış, ayrıca “Afife” ve “Mavi gözlü dev” balelerinde de soprano olarak yer almıştır.

Bu süre zarfında şan pedagogları Roman Verlinsky ve Lidya Pronina ile de şan çalışmalarını sürdüren sanatçı; Moskova Radyo Senfoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İstanbul, İzmir, Antalya, Bursa ve Çukurova Devlet Senfoni Orkestraları, DESO, H.Ü. Senfoni Orkestrası, Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası, Samsun ve Mersin Opera orkestraları, CRR, Eskişehir Belediyesi Senfoni Orkestrası, Maltepe Belediyesi Senfoni Orkestrası ve Orkestra modern ile solist olarak konserler vermiş, İstanbul Müzik Festivali ve Ankara Müzik Festivalinde solist olarak yer almıştır.

Turgay Erdener’in eserleri ve halk türkülerinden oluşan “Sen Sen Sen” adlı albümü Kalan müzik tarafından dinleyicilerin beğenisine sunulan Selva Erdener, Turgay Erdener’in “Afife” balesinin CD kaydını Moskova Çaykovski Radyo Senfoni Orkestrası ile gerçekleştirmiştir. 2005 yılında İstanbul müzik festivali kapsamında, Kamran İnce’nin Requiem Without Words adlı eserinin dünyâda ilk seslendirilişinde solist olarak yer almış ve 2006 yılında bu eserin CD kaydını Bilkent Senfoni Orkestrası ile yapmıştır.

Selva Erdener, Can Dündar’ın çektiği “Mustafa” filminin Goran Bregovic imzalı özgün film müziğinde Soprano olarak yer almış, aynı eserin sound – track CD’si de 2009 yılında piyasaya çıkmıştır.

Tiyatro oyun evi ile F.G. Lorca’nın “Beş yıl geçince” adlı eseriyle, İstanbul tiyatro olimpiyatlarına katılmış, 2008 yılında Theatre Centaur ile flux İstanbul filminde oynamış, Türkiye’nin yanı sıra; A.B.D., İtalya, Danimarka, Macaristan, Bulgaristan, Kırgızistan Makedonya, Estonya, Suriye, Tacikistan ve K.T.T.C.’de de konserler vermiştir.

Bir yanıt yazın