Serap Kuzey

Türk sanat müziği ses sanatçısı Serap Kuzey’in, ailesi Samsun’lu olup, babasının görev nedeniyle gittiği bir sonbahar mevsiminde Ankara’da dünyâya gelmiştir.

İlk, orta ve lise dönemlerini Ankara’da tamamlamış, liseyi bitirdiği yıl annesini, bir yıl aradan sonra da babasını kaybetmiştir. O yıllarda Ferruh Kuzey ile evlenerek, Samsun’a yerleşmiştir.

Gençlik yıllarında Hafız olan babası, ona Türk müziği sevgisini aşılayan ilk kişidir. Ondan öğrendiği ilk eser Selahaddin Pınar‘ın çok sevilen eseri olan “Bir bahar akşamı rastladım size, sevinçli bir telaş içindeydiniz” adlı eseridir.

Serap Kuzey, ailede müzik dolu bir ortamda büyümüş, iki ağabeyi de batı müziği eğitimi alarak albaylıktan emekli olana dek askeriye’de bando şefliği yapmışlardır.

Samsun’da Türk müziğine olan sevgi ve ilgisi , aileler arasında yapılan müzikli toplantılardan, musiki cemiyeti kurmaya kadar götürmüştür. Serap Kuzey, müziğe 1985 yılına kadar amatörce devam etmiştir.

Çevreden gelen teşvik ve kendi arzusu ile; Cavit Ersoy, Turgut Tokaç, Erol Sayan ve Metin Everes gibi değerli hocalardan özel dersler almıştır.

1985 yılında T.R.T. Ankara Radyosu’nun açtığı yetişmiş ses sanatçı sınavını kazanarak, en büyük hayali olan radyo sanatçılığına kavuşmuştur. Serap Kuzey; Ankara radyosunda, İstanbul radyosunda, Maksim gazinolarında, yurt içinde ve yurt dışında ülkesini temsil ederek, başarılı solo konserler vermiştir.

1990 yılında Gazeteciler Cemiyeti’nin, “Yılın Sanatçısı” ödünülü’ne lâyık görülmüştür. Sanat hayâtını uzun yıllar T.R.T. çatısı altında sürdüren sanatçı, 2008 yılının Eylül ayında kendi isteğiyle çok sevdiği memuriyet hayâtına son vermiştir.

Hayâtına yine yoğun bir şekilde devam eden sanatçı, özel konserlerinin yanı sıra, Bülent Türkeli Anadolu Musiki Derneği ve İçerenköy Gönüllüleri Derneği’nde şef ve hocalık görevini sürdürmektedir. Doğaya ve hayvanlara olan dostluğu da çok iyi bilinen sanatçının, bakıma muhtaç hayvanları korumak, sahiplendirmek adına gösterdiği çabalar, ona Hayvanları Koruma Derneği’nden çeşitli ödüller kazandırmıştır.

Tam bir hayvan dostu, yüreği bütün canlılar için atan sevgi dolu bir insandır. Sanatsal faaliyetlerini, Türk Musikisine gönül vermiş topluluklarda sürdürmeyi her zaman ilke edinmiş olan Serap Kuzey, sesi ve ömrü yettiği sürece Türk Musikisine hizmet eden bir nefer anlayışı ile faaliyetlerine devam edebilmeyi hedeflemektedir.

Bir yanıt yazın