Sertab Erener

Müziğe olan tutkusu ve soprano olarak gördüğü ilgiyle Sertab Erener’in farklılığı, henüz İstanbul Devlet Konservatuarındakı öğrencilik yıllarında göze çarpmış, 1990’ların başında Sezen Aksu‘nun yanı sıra, bir çok ünlü sanatçıyla aynı sahneyi paylaşmıştır.

1992 yılında yine Sezen Aksu’nun desteğiyle ilk albümü “Sakin ol”u çıkarmış, bu albümün tirajının 1 milyonu aşmasıyla beraber, Türkiye’nin en iyi satan ve çıkış yapan albümü olmuştur.

Sertab Erener’in ikinci çalışması “Lal” 1994 yılında yayınlanmıştır. Ardından, 1997 yılında Demir Demirkan’ın prodüktörlüğünü yaptığı “Sertab gibi” ve 2001 yılında da “Turuncu” isimli albümleri çıkmıştır. Sertab Erener, Türkiye’de bu güne kadar 5 milyona yakın albüm satmış ve sayısız ödül almıştır.

Opera’dan pop’a kadar bir çok müzik türünü kapsayan ses yeteneği ve olağanüstü sahne performansı sayesinde, Jose Carreras ve Ricky Martin gibi dünyâca ünlü sanatçılarla çalışmıştır.

Türkiye’nin en iyi satan bayan pop sanatçısı olarak Sertab Erener’in bir sonraki hedefi Avrupa’ya açılmak olmuş ve bunun ilk adımı, Ricky Martin ile kaydettiği “Private Emotion” adlı single ile atılmıştır. Bu düet, Latin Amerika’lı sanatçının 1999 yılında yayınlanan albümünün Türkiye ve Ortadoğu baskısında yer almıştır.

Kısa bir zaman sonra Sertab’ın ilk dönem kayıtlarından bir olan “Lal”, 500’den fazla parçanın bulunduğu Sony Music Soundtrack for a Century compilation set’inde tek Türkçe şarkı olarak yer almıştır.

Şubat 2000’de Avrupa için hazırlanmış ve kendi ismini taşıyan ilk Avrupa albümü yayınlanmış, albümün Avrupa medyasına tanıtımı, Brüksel’de muhteşem bir şov ile gerçekleşmiş ve Sertab’ın çok sayıda konser verdiği ve önemli festivallere katıldığı Benelux ülkelerinde büyük beğeni kazanmıştır.

Sertab Erener şarkıları

24 Mayıs 2003’te, Letonya’nın başkenti Riga’da, sözleri Demir Demirkan’a, müziği ise Demir Demirkan ve kendisine ait ‘Everyway that I can’ adlı parça ve Eurovizyon’un gördüğü en iddiali performans ile ilk kez Eurovizyon birinciliğini Türkiye’ye getirmeyi başarmıştır.

Bu başarı sayesinde sanatçı tüm Avrupa’da dikkati üzerine çekmiş, 2005 senesinde Danimarka’da gerçekleşen Eurovizyon 50. Yıl kutlamasında ise, “Everyway that I can”, 50 yıl içerisinde yarışmış 1000 parçanın arasından 9’uncu seçilmiştir.

“Everyway that I can” 2003 yazında haftalarca Avrupa müzik market satış listelerinde 1 numara olmuş, Almanya ve İsviçre’de top 10; İspanya, Avusturya, Belçika ve Hollanda’da top 5’e yükselmiştir.

İsveç ve Yunanistan’da ise 4 hafta boyunca 1 numarada kalmayı başarmıştır. Elde ettiği yüksek satış rakamı nedeniyle Sertab Erener’e Yunanistan’da Platin Plak ödülü verilmiş, “Everyway that I can”, İsrail, Çek Cumhuriyeti ve Polonya’da hit olmuş ve İngiltere’de top 75’den listelere girmeyi başarmıştır.

Eurovision başarısının ardından 2004 yılınında “No Boundaries” isimli ilk İngilizce albüm piyasaya çıkmış ve Almanya, Hollanda, İsveç, İsviçre, Avusturya, Belçika, İspanya, Yunanistan, İngiltere, Polonya, Çek Cumhuriyeti gibi pek çok Avrupa ülkesi müzik marketlerinde yer almıştır. Albümde Demir Demirkan, Anggun, Galleon Grubundan Gilles Luka, Philippe Laurent ve Peter Kvint gibi çok sayıda uluslararası söz yazarı, besteci ve prodüktör yer almıştır.

Aynı dönemde Sertab Erener’in yorumladığı Bob Dylon parçası “One More Cup of Coffee” Penelope Cruz, Jessica Lange, John Goodman ve Jeff Bridges’ın baş rollerini paylaştığı “Masked and Anonymous” adlı Hollywood yapımı filmin soundtrack albümünde yayınlanmıştır.

“No Boundaries”, 2004 yılının Haziran ayında Japonya’da piyasaya çıkmış ve Japon dinleyiciler tarafından büyük beğeni kazanmıştır. Albümün çıkış şarkısı olan “Here I Am”, “A Tale of Two Sisters” adlı Japon – Kore yapımı filmin tanıtım müziği olarak kullanılmış ve filmin soundtrack albümünde yer almıştır.

Sertab Erener, albüm tanıtımı ve film galası için gittiği Japonya’nın başkenti Tokyo’da, Japon medyası tarafından büyük ilgiyle karşılanmıştır. Eurovizyon başarısının ardından, tüm Avrupa ve Uzak Doğu’da adını duyuran Sertab Erener, Mayıs 2005’te “Aşk Ölmez” isimili Türkçe albümünü piyasaya çıkarmıştır.

Haziran 2005’te, Türkiye ve birçok yabancı ülkede vizyona giren Fatih Akın belgeseli “Crossing the Bridge – Sound of İstanbul” için, Madonna’nın ‘Music’ parçasını yorumlaması ile beraber, filmin soundtrack albümünde önemli bir yer almış bulunmaktadır.

2007 senesinin Mayıs ayında “Sertab goes to the Club – with Murat Uncuoğlu & Aytekin Kurt” albümü piyasaya çıkmış, bu albümde Sertab’ın en sevilen şarkıları, elektronik müziğin önemli isimleri Murat Uncuoğlu ve Aytekin Kurt tarafından, farklı ve modern bir tarzda düzenlenip, elektronik bir sound ile yeniden hayât bulmuştur.

2007 yazında Demir Demirkan’ın beste ve prodüktörlüğünü yaptığı “I Remember Now” adlı İngilizce single parçayı, farklı kültürler arasında hoşgörü ve saygıyı hedefleyen sosyal sorumluluk projesi DRUM (Dialogue, Respect and Understanding through Music) için yorumlamıştır.

2007’nin Ekim ayında ise, dünyânın en prestijli konser solanlarından New York Carnegie Hall ve Oscar törenlerinin tertip edildiği Los Angeles Kodak Theatre’da Fahir Atakoğlu ile birlikte verdiği konserlerde Amerika’da hayranlarıyla buluşmuştur.

Sertab Erener Eylül 2007’de kariyerinin 15. yılını, Harbiye Açık Hava Tiyatrosunda “Otobiyografi” adını verdiği ve Sezen Aksu, Levent Yüksel, Demir Demirkan, Fahir Atakoğlu, Nil Karaibrahimgil gibi sanatçıları konuk ettiği muhteşem bir konser ile kutlamıştır.

Bu konser, 2008 senesinin Aralık ayında DVD olarak piyasaya çıkmış, Sertab Erener’in sadece bir kez gerçekleştirdiği “Otobiyografi” adlı konserin yanı sıra, sanatçının yakın dostlarıyla yapılan özel röportajları da içeren DVD, Sertab Erener hayranlarının koleksiyonlarında yer almıştır.

“Otobiyografi” DVD’sinde konserdeki formata uygun olarak; “Yaşamla Ölüm Arasında”, “Yeniden Doğuş”, ve “Aşk” adlı üç bölüm yer almıştır. Yerli – yabancı bir çok usta ismin 2 yıllık yoğun çalışmasının ürünü olan “Otobiyografi”, Türkiye’de piyasaya çıkan ilk High Definition ve 5.1 Surround Sound DVD olma özelliklerindedir.

On beş yılı aşan müzikal kariyerini görkemli bir eserle taçlandıran Sertab Erener’in “Otobiyografi” adlı muhteşem DVD’sine sanatçının hayranları büyük ilgi göstermiştir.

Eurovision birincilikleriyle müziğimizi uluslararası alana taşımayı başaran Sertab Erener ve Demir Demirkan, on yıldır birlikte sürdürdükleri müzikal çalışmalarını, kurdukları ‘Painted on Water’ grubunun “Ebru” isimli yepyeni bir projeyle taçlandırmıştır.

Demir Demirkan’ın prodüktörlüğünü yaptığı bu çalışma, co – prodüktör olarak sayısız Grammy sahibi önemli isim Jay Newland ve Mike Stern, Al di Meola, Dave Weckl, Trilok Gurtu, Alan Pasqua, Kai Eckhardt ve Sabri Tuluğ Tırpan gibi dünyânın en prestijli sanatçıları ile beraber, Los Angeles ve New York’ta, yine dünyânın en iyi stüdyoları arasında gelen Henson ve Montana Stüdyolarında kaydedilmiştir.

“Ebru” temasıyla hazırlanan bu muhteşem projeyle, türkülerimiz yepyeni uluslararası bir forma taşındığı, Anadolu’nun farklı bölgelerinden yöresel ezgilerin modern melodilerle yeniden düzenlendiği, sözlerin İngilizce’ye uyarlandığı ve dünyânın pek çok seçkin kentinde sahne performansı olarak da sergilendiği “Painted on Water” CD’si Haziran 2009’da piyasaya çıkmıştır.

Sanatçının “Bu Böyle” isimli single’ı 12 Haziran 2009’da piyasaya çıkmış, yoğun ilgi gören bu single’ın ardından, “Shop & Miles Sertab Erener Yaz Konserleri” turnesi ile yaz aylarında sevenleriyle buluşmuştur.

“Açık Adres” single’ını Aralık 2009’da piyasaya çıkaran sanatçı, Mart 2010 ve Nisan 2010 aylarını kapsayan süreçte, Painted on Water grubu ile çıkardığı LOVE single’ının tanıtımı için “Painted on Water PR Tour 2010” turnesi adı altında Amerika’da birçok televizyon programına konuk olmuş ve 3 konser vermiştir.

Sanatçının yeni albümü “Rengarenk” 7 Haziran 2010 tarihinde piyasaya çıkmış, albümün ilk klibi ‘Koparılan Çiçekler” adlı şarkısına çekilmiştir. Sanatçı pop kariyeri dışında; kendisine “Sertab” isminin konulmasına sebep olan, “Ey suh-i Sertab” şarkısının da yer aldığı Türk sanat müziği albümünü, 12 Nisan 2012 tarihinde müzikseverler ile paylaşmıştır.

Sanatçının hiç bir ticari kaygı içermeden, babasına hediye olarak piyasaya sunduğu “Ey Suh-i Sertab”, 2012 yılının en çok satan ikinci albümü olarak raflarda yerini almıştır.
Kaynak: sertab.com

Sertab Erener - Ey Şûh-i Sertab

Bir yanıt yazın