Şevval Sam

1973 senesinde İstanbul’da dünyâya gelen oyuncu ve ses sanatçısı Şevval Sam, annesi Leman Sam‘ın izinde giderek, sanatla iç içe bir küçüklük dönemi yaşamıştır.

Zincirlikuyu Yapı Meslek Lisesi Restorasyon bölümünden mezun olan Şevval Sam, üniversiteyi, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik bölümünde okumuş, mezun olduktan sonra sanat yaşamına yönelmiş ve özellikle 1993 – 1998 senelerinde televizyon ekranlarına yansıyan “Süper Baba” adlı dizideki rolüyle büyük beğeni toplamıştır.

“Süper Baba” dizisinin ardından dizi yaşamını sürdüren ve aynı zamanda sinema filmlerinde de rol almaya başlayan Şevval Sam, küçüklüğünden beri içinde olduğu müzikten çok uzak kalmamıştır. 2006 senesinde yayımladığı “Sek” adlı stüdyo albümüyle, müzik kariyerine adım atmıştır.

Kalan Müzik etiketiyle çıkan albümde, üçü enstrümantal olmak üzere 20 Türk Sanat Müziği çalışmasını baştan yorumlayan Şevval Sam, özellikle duru ses rengiyle müzik severlerin büyük ilgisi ile karşılaşmıştır.

Şevval Sam, ilk albümünün ardından hızla sonraki albümü için çalışmaya başlamış, 2007 senesinde “İstanbul’s Secrets” adlı 2. albümünü piyasaya sürmüştür. Albümde modern etnik ritimli müziklere sesiyle eşlik etmiş ve dinleyicilerinden yine tam not almıştır.

Kansere yenik düşen Karadenizli sanatçı Kazım Koyuncu‘nun sevilen parçası “Ben seni sevduğumi” türküsünü hip hop tarzı düzenlemesi, albümün hit parçası olmuştur.

Hip Hop’ın yanı sıra, rap tarzını da şarkılarında kullanan Sam, ilk başta bu tarz şarkılara karşı direndiğini, ancak ortaya çok hoş bir albüm çıktığını belirtmiştir. Sanatçı ertesi sene ise “Karadeniz” adlı 3. stüdyo albümünü sevenlerine ulaştırmış, albümünde 16 Karadeniz türküsünü baştan yorumlamıştır.

Şevval Sam şarkıları

Daha evvel, Kazım Koyuncu ile dizi müziklerinde seslendirdiği Karadeniz türküleri oldukça sevilen Şevval Sam’ın, uzun bir süredir beklenen “Karadeniz” albümü, en sevilen Karadeniz türkülerinden oluşmuştur.

Müzik hayâtının yanı sıra oyunculuktan da hiçbir zaman kopmamış, birçok dizide rol almış, ayrıca reklam filmlerinde de izleyicilerinin karşısına çıkmıştır. Proje albümlerinin en başarılı isimlerinden Şevval Sam, 2010 senesinde 19070’lerin arabesk şarkılarını kendine has tarzıyla, yorumladığı “Has Arabesk” albümünü çıkarır.

İki yılı aşkın bir süre üzerinde çalışılan proje, arabesk müzik aracılığıyla Türkiye’nin 1930’lardan 1990’lara kadar uzanan sosyo – politik tarihine de ışık tutan bir akademik araştırmaya dayandırılır.

Arabesk müziğinin karakterine uygun olarak hiçbir elektronik enstrümanın kullanılmadığı albümde, Orhan Gencebay’dan, Ferdi Tayfur’a, Gülden Karaböcek’ten, Esengül ve Müslüm Gürses’e kadar dönemim ikon haline gelmiş arabesk sanatçılarının, arabesk tarihinde iz bırakmış, şarkılarına yer verilir.

“Has Arabesk” albümündeki “Sarhoş” şarkısına animasyon klip hazırlar ve dinleyicilerinden büyük beğeni toplar. “Has Arabesk” albümüyle 10 Yıllık hayalini gerçekleştirmiş olur.

Karadeniz ezgilerinden arabeske, buğulu sesiyle okuduğu her parçayı kendine yakıştıran Şevval Sam, bir kez daha klasik Türk sanat müziği eserlerinin yer aldığı “Sek” albümü gibi, “Birinci dereceden kalbime dokunan tarz ” diye tanımladığı “İki tek” albümü ile 2012 yılında dinleyicilerinin karşısına çıkmıştır.

2013 yılının Ağustos ayında ise, iki yıllık bir ön hazırlığın ürünü olan “Tango” albümünde, Türkiye ve dünyâdan harmanlanan modern ve klasik tangoların yanı sıra, yeni bestelere de sıcak sesiyle hayât vermiştir.

Astor Piazzola’nın “Libertango” ve Carlos Gardel’in “Por Una Cabeza” gibi klasikleşen eserlerini Türkçe sözlerle yeniden yorumlamıştır. “Tango” albümünde ki keman sololar ise, ünlü keman virtüözü Cihat Aşkın’ın imzasını taşımaktadır.

Sade yaşamıyla dikkat çeken Şevval Sam, işi dışında kamera karşısında yer almaktan hoşlanmamaktadır.
Kaynak: sevvalsam.com.tr

Şevval Sam sanat hayâtını anlatıyor:

Şevval Sam - Yekta Kopan'la Noktalı Virgül

Bir yanıt yazın