Şükriye Tutkun

Türk halk müziği ses sanatçsı Şükriye Tutkun, 19 Eylül günü Kocaeli’nde dünyâya gelmiştir.

Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Opera Şan bölümünde okuyan Tutkun; Ahder Destan, Şebnem Başar, Atifet Usmanbaş, Madam Köpe ve Zehra Belevi ile şan çalışmıştır.

Afşar Timuçin’den estetik ve felsefe, Filiz Ali’den opera tarihi, Cenan Akın’dan armoni, İlteriş Sun’dan solfej, Yekta Kara’dan sahne dersleri almıştır.

Etnomüzikolog Tugay Başar ile, çocuk yuvalarında müzik öğretmenliği ile ilgili çalışmalar yapmış, konservatuarda okuduğu yıllarda değişik zamanlarda T.R.T. gençlik korosu, İstanbul operası gençlik korosu, St. Antoine Kilisesi korosu’nda soprano olarak görev almıştır.

Öğrenimine devam ettiği süre boyunca, çocuk yuvalarında müzik öğretmenliği ve çocuk koroları çalıştırma faaliyetlerini yürütürken, ayn zamanda iş yaşamına da devam etmiştir.

Şükriye Tutkun türküleri

Aryaları söylerken duygulanamıyormuş. Şan hocasıyla türkü çalışmaya başladığında, bu eksikliği farketmiş. Albüm yapmak gündeme geldiğinde de, hiç düşünmeden “Ben türkü söyleyeceğim.” demiş.

Birçoğunu yakından tanıyıp bağlandığınız türküleri, Ferhat Livaneli’nin çağdaş müzik yaklaşımıyla, hem yeniden anımsatmayı, hem de küçücük de olsa bir zenginlik katabilmeyi amaçlamıştır.

Muammer Ketencoğlu, Zülfü Livaneli, Fahir Atakoğlu, Atilla Özdemiroğlu ve Ali Osman Erbaşı gibi sanatçılarla çalışmış, televizyon programları sunmuş ve Pilastip Show’da Tansu Çiller karakterini seslendirmiştir.

Birçok çizgi filmde, dizi filmde ve reklam filmlerinde seslendirme yapmış, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda sahnelenen, “Sultan Gelin Müzikali”nde başrol oynamış olan Şükriye Tutkun, böylelikle yıllardır hayalini kurduğu “Türkü müzikali” fikrini hayâta geçirmiştir.
Kaynak: sukriyetutkun.com

Bir yanıt yazın