Tulûn Korman

Türk sanat müziği ses sanatçısı Tulûn Korman, 1933 yılında ailesinin ikinci çocuğu olarak Edirne’de dünyâya gelmiş, ilkokulu bitirdikten sonra orta okula giderken, annesi Beşiktaş halk evine, Cavit Ongan hocaya götürmüştür. Daha sonra hocasının Taksim halk evine geçmesi üzerine, o da peşinden Taksim halk evine geçmiştir.

Liseye geçtiği sene, konservatuar sınavina girmiş, sınavdaki başarısından dolayı, üçüncü sınıftan başlamış ve 2 senede mezun olmuştur. Eğitimi boyunca, ünlü besteci Münir Nurettin Selçuk‘un asistanlığını yapmış, İstanbul radyosunun açtığı sınavlara katılmış ve 1952 yılında İstanbul radyosunda ses sanatçısı olarak çalışmaya başlamıştır.

1955 yılında Saray sinemasında ilk konserini vermiş, 1966 yılında Devlet korosuna katılmış ve 20 sene hocalık yapmıştır. Hocalığının ilk yıllarında solfej ve nazariyat, sonrasında repertuar dersleri vermiştir.

Tulûn Korman, 14 Nisan 2018 tarihinde Bodrum’un Bitez Mahallesi’ndeki evinde, kalp krizi ve solunum yetmezliğinden vefat etmiştir. Tulûn Korman ile ilgili ayrıntılı bilgilerin bulunduğu siteye gitmek isterseniz tıklayın…

Bir yanıt yazın