Vildan Tûran

Türk halk müziği ses sanatçısı Vildan Tûran, 1983 yılında Ağrı’da dünyâya gelmiş, ilk okulu Ağrı’da tamamladıktan sonra, 1994 yılında İzmir’e yerleşmiştir.

2000 yılında Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuarı’na girmiş, 2005 yılında konservatuardan mezun olmuş ve öğrenimi boyunca çeşitli korolarda korist ve solist olarak görev almıştır.

2002 yılında T.R.T.’nin düzenlemiş olduğu Türk halk müziği ses yarışmasında Ege bölge birincisi, ardından Türkiye 2. si olmuştur. Aynı yıldan itibaren 6 yıl süreyle, T.R.T. İzmir radyosunda akitli ses sanatçısı olarak görev almıştır.

T.R.T. televizyonunda yayınlanan “Dem bu dem” ve “Bergüzâr” programlarında ses sanatçısı olarak görev alan Vildan Tûran, bu programların yanı sıra bir çok canlı yayın programına da solist olarak konuk olmuştur.

Vildan Tûran ses sanatçılığının yanında, İzmir – Karşıyaka Belediye Konservatuarı, İzmir Makine Mühendisleri Odası Türk halk müziği koro şefliklerini ve müzik öğretmenliğini de sürdürmektedir. Sanatçı ilk albüm çalışması olan “Hûma” ile, Türk halk müziği dinleyicileriyle buluşmuştur.
Kaynak: vildanturan.com

Bir yanıt yazın