Yıldız Çam

Türk halk müziği ses sanatçısı Yıldız Çam, Adana’da dünyâya gelmiş, ilk orta ve lise tahsilini Mersin’de tamamlamıştır.

Çukurova Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı bölümünde eğitimine devam ederken, aynı zamanda Çukurova Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü Türk Halk Müziği Korosu ve Adana Büyükşehir Belediye Konservatuvarı Türk Halk Müziği Bölümünde çalışmalarına devam etmiştir.

Yıldız Çam, üniversiteyi bitirdikten sonra, 1990 yılında Kültür Bakanlığı’nın açmış olduğu sınavı kazanarak, Devlet Türk Halk Müziği Korosuna ses sanatçısı olarak girmiş ve 1999 yılında “Sevdâ Türküsü” isimli ilk albümü yayımlanmıştır.

2002 yılında Kültür Bakanlığınca “Türkülerle Anadolu” isimli ikinci albümü, 2007 yılında da “Gözün Aydın” isimli üçüncü albümü yayımlanmıştır.

Mersin Valiliğine sunduğu projeler kapsamında “Mersin Türküleri (2008)” ve “Mersin Türküleri 2 (2010)” isimli albümleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğünce 2010 senesinde “Gurbet ve Yol Havaları” isimli albüm projesini hazırlamıştır. “Notalarıyla Karacaoğlan Türkü ve Şarkıları” isimli kitabı, Koza yayınları tarafından yayımlanmış, birçok radyo ve televizyon programlarına katılmış, Başkent TV ve Avrasya TV’de “Yıldızlı Türküler”, Kanal A televizyonunda “Yıldızlı Geceler” isimli programları hazırlayıp sunmuştur.

Ayrıca, T.R.T.’de O.D.T.Ü. Felsefe Ana Bilim Dalı Başkanı Sayın Ahmet İnam beyefendiyle birlikte “Aydın Bakışı” isimli bir program, bazı ses yarışmalarında da jüri üyeliği yapmıştır. 2001 yılında solist sanatçı olarak atandıktan sonra, yurt içi ve yurt dışında çeşitli konserler vermiştir. Her yöreden türküleri başarıyla yorumlayan Yıldız Çam’ın, Anadolu ve Türk Cumhuriyetlerinden oluşan çok geniş bir repertuar zenginliği vardır.
Kaynak: lidergazetesi.com

Bir yanıt yazın