Zeynep Başkan

Türk halk müziği ses sanatçısı Zeynep Başkan, 1984 yılında Trabzon’un Tonya ilçesinde dünyâya gelmiştir.

Çifçilikle geçimini sağlayan 23 kişilik bir ailenin 22. çocuğudur. İlk ve orta öğrenimini doğduğu ilçede tamamlamış, Beşikdüzü Atatürk Lisesini bitirmiştir.

Müziğe olan ilgisi daha küçük yaşlarda başlamış, lise yıllarında, okuldaki öğretmenlerinin desteğiyle Trabzon’da yapılan çeşitli yarışmalarda birçok birincilikler almıştır. Aynı zamanda yöresinde yapılan çeşitli etkinliklerde de görev almıştır.

2004 yılında A.T.V.’de Ârif Sağ’ın hazırladığı, Anadolu Ateşi Bu Toprağın Sesi adlı yarışma elemelerine başvurmuş, elemeleri kazandıktan sonra on altı hafta yarışmış ve yarışmayı ikinci olarak bitirmiştir.

Yarışmada okuduğu eserlerden seçilmiş ilk albümü çıkmış ve bu yarışmanın ilk üçe kalanlarıyla ortak bir albüm çıkarmıştır. Yarışma bittikten bir yıl sonra da “Zifin Çiçeği” adlı ikinci solo albümünü ve 2009 yılında da “Azize” adlı albümünü müzikseverlerin beğenisine sunmuştur.

2008 yılında T.R.T.’nin kendi bünyesindeki sanatçılarla beraber hazırladığı, “Türkülerle süper gece” adlı programla bir yıl boyunca sizlerle beraber olan Zeynep Başkan, boş zamanını kitap okuyarak, masa tenisi ve voleybol oynayarak değerlendirmektedir. Kaynak: zeynepbaskan.com.tr

Bir yanıt yazın