Ahmet Üstün

Ses sanatçısı, bestekar ve film oyuncusu Ahmet Üstün, 1925 yılında dünyâya gelmiş ve 19 Şubat 1988 tarihinde vefat etmiştir.

Kabristanı Feriköy mezarlığındadır. 1950’li yılların yıldızlarındandı. Bu yıllarda “Oğlum için” filminin müziğini yapmış, Estergon Kalesi filminde başrol ve İstanbul geceleri filmlerinde konuk oyuncu olarak oynamıştır.

“Ses ve sahne sanatçısı Necla İz önceki gün A.B.D.’de yaşamını yitirdi. Ses sanatçısı Safiye İz’in kızı olan Necla İz, Devlet Opera ve Balesi’nde eğitim görürken 16 yaşında sahnelere geçti.

3 film çevirip 80 plak dolduran Necla İz’in, Ahmet Üstün‘le evliliği kısa sürdü. 1960 yılında Hilton Oteller zincirinde çalışmak için Florida’ya gitti. 1964 yılında ise Amerikalı iş adamı Arthur Conforti’yle evlendi. 65 yaşında ölen Necla İz’in bir oğlu bulunuyor. – 14 Mayıs 2001″

Ahmet Üstün besteleri

Müzeyyen Senar: Evinde kalırdım

Amerika’da birlikteydik. Çok yakın bir arkadaşlığımız oldu. Amerika’ya gittiğimde evinde kalırdım. Çok üzüldüm. Ne yapacağımı bilmiyorum. Şu an duygularımı anlatamayacak kadar üzgünüm, yıkıldım. Allah rahmet eylesin.

Gönül Yazar: Sesi çok güzeldi

Necla İz, Ahmet Üstün ile evlendiği zaman kızlar ayılıp bayıldı. Çünkü bütün genç kızlar Ahmet Üstün’e hayrandı. Ben o dönem Bursa Setbaşı İlkokulu’nda öğrenciydim. Okula bile onlar evlendiği için gitmedim.

Ben de Ahmet Üstün hayranıydım, ama onlar birbirlerine çok yakışmışlardı. Daha sonraki yıllarda kendisini çok sevdim. Amerika’dan geldiğinde arardı, çok güzel bir sesi vardı. Çok güzel şarkılar okurdu. Soprano bir sesi vardı.

Sezen Cumhur Önal: Şarkımı seslendirdi

Benim yazdığım şarkıları seslendirmiş, radyo günlerinden bir sanatçıdır. Bir dönem çok meşhurdu, dünyâda en sevdiğim insanlardan biriydi. Durul Gence çaldı, Atilla Özdemiroğlu arajmanını yaptı. Çok üzgünüm. Dosluğumuz telefonlarla devam ediyordu. Sesi ve şarkıları 45’lik plaklarda yaşıyor. Kaynak: hurriyet.com.tr – 15 Mayıs 2001

Bir yanıt yazın