Metin Eryürek

T.R.T. – Türk halk müziği sanatçılarından olan Metin Eryürek, musiki ile küçük yaşlarda meşgul olmaya başlamış, yurttan sesler geleneği çerçevesinde, Anadolu’nun her yöresinden türküler okumuş ve sazıyla icra etmiş ve birçok beste yaparak gündemde kalmış sanatçımızdır.

1929 yılında Üsküdar’ da babasının ifadesiyle Haydarpaşa’daki Mekteb-i Tıbbiyeyi Şahane’de dünyâya gelmiş ve 35 – 40 yıl Üsküdar’da yaşamıştır. Orta okul yıllarından başlamak suretiyle Üsküdar Musiki Cemiyetinde Emin Ongan zamanında faaliyet gösteren sanatçının, ilk öğrendiği çalgı aleti keman olmuştur.

Daha sonra bağlama çalmayı kendi kendine öğrenmiş, Ahmet Yamacı‘dan ders alarak ilerletmiştir. Bunlarla da yetinmeyen sanatçı, daha sonra sırayla tanbur, kabak kemane, piyano, klarnet ve soprano saksofon çalmayı da başarmıştır.

Türk sanat müziği ve batı müziğinin etkisinde kalan sanatçı, birçok besteler yapmıştır. Halen duyulmamış onlarca bestesi bulunan sanatçının meşhur olan “Aynalar” isimli eserini ilk okuyan sanatçı Sâlim Dündar’dır.

T.R.T.’ye 1960 yılında giren ve 32 yıl hizmeti olan sanatçının derlediği ve T.R.T. repertuarına kazandırdığı birçok türküler mevcuttur. Evli ve 4 çocuk babasıdır. Kaynak: turkuler.com

Not: Metin Eryürek, 2014 yılının Aralık ayında vefat etmiştir.

Salim Dündar - Aynalar

Bu yazıda 3 yorum var

 1. Hatice

  Aynalar şarkısının notaları da olsaydı keşke. Çok güzel olmuş yeni hali bu sayfanın. Hayırlı olsun.

 2. Sâlih Bora

  Sitemin yeni şeklini beğendiğinize ve ilk yorumu yazdığınıza sevindim. 🙂 Aynalar şarkısının video yorumu, sitemin içeriğinde sadece Metin Eryürek’in bestelerine örnek olarak bulunduğu için (Sitemin alanı dışında olduğu için), diğer ayrıntıları ve notası mevcut değildir.
  Saygılarımla.

 3. Ayhan Devri

  Metin Eryürek, halamın kocasıdır, Allah rahmet eylesin. Bahçeye gel bahçeye kuru fındık bulursun onun bestesidir ve eşi Neriman halama yazmıştır. Bilginize sunarım, saygılar.

Bir yanıt yazın