Metin Eryürek, hayâtı ve eserleri

Metin Eryürek

T.R.T. – Türk halk müziği sanatçılarından olan Metin Eryürek, musiki ile küçük yaşlarda meşgul olmaya başlamış, yurttan sesler geleneği çerçevesinde, Anadolu’nun her yöresinden türküler okumuş ve sazıyla icra etmiş ve birçok beste yaparak gündemde kalmış sanatçımızdır.

1929 yılında Üsküdar’ da babasının ifadesiyle Haydarpaşa’daki Mekteb-i Tıbbiyeyi Şahane’de dünyâya gelmiş ve 35 – 40 yıl Üsküdar’da yaşamıştır. Orta okul yıllarından başlamak suretiyle Üsküdar Musiki Cemiyetinde Emin Ongan zamanında faaliyet gösteren sanatçının, ilk öğrendiği çalgı aleti keman olmuştur.

Metin Eryürek besteleri

Daha sonra bağlama çalmayı kendi kendine öğrenmiş, Ahmet Yamacı‘dan ders alarak ilerletmiştir. Bunlarla da yetinmeyen sanatçı, daha sonra sırayla tanbur, kabak kemane, piyano, klarnet ve soprano saksofon çalmayı da başarmıştır. Türk sanat müziği ve batı müziğinin etkisinde kalan sanatçı, birçok besteler yapmıştır.

Halen duyulmamış onlarca bestesi bulunan sanatçının meşhur olan “Aynalar” isimli eserini ilk okuyan sanatçı Sâlim Dündar’dır. T.R.T.’ye 1960 yılında giren ve 32 yıl hizmeti olan sanatçının derlediği ve T.R.T. repertuarına kazandırdığı birçok türküler mevcuttur. Evli ve 4 çocuk babasıdır. Kaynak: turkuler.com

Not: Metin Eryürek, 2014 yılının Aralık ayında vefat etmiştir.

Salim Dündar - Aynalar