Nihat İncekara

Nihat İncekara, 8 Ağustos 1944 tarihinde Kırklareli’de dünyâya geldi. Çok küçük yaşta iken ailesi ile birlikte Eyüp’e yerleşti. İlk ve Orta okulu Eyüp’te, Liseyi Beyoğlu Ticaret Lisesi’nde okudu. Öğrenim hayâtını İktisadî ve Ticari İlimler Akademisi’ni bitirerek tamamladı.

25 yıla yakın özel sektörde muhasebe ve mali işler uzmanı olarak çalıştıktan sonra, 1984 – 1987 yılları arasında Eyüp Belediyesinde Başkan Yardımcısı ve Genel Koordinatör olarak görev aldı.

1964 yılından itibaren çeşitli dönemlerde Eyüp Spor Kulübünün Yönetim kurulu üyeliklerine, 1985 ile 1988 yılları arasında ve 1992, 1993 yıllarında ise, Eyüp Spor Kulübü Başkanlığına seçildi. Bu dönemlerde Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim ve Denetim Kurulları üyeliklerinde bulundu. Eyüp Spor’a Başkan olarak hizmet ettiği 1986 – 1987 sezonunda Eyüp Spor’un Türkiye 3. Ligi Şampiyonu olmasında ve kendi malı olan ilk kulüp binasına kavuşmasında büyük pay sahibi oldu.

1989 yılında Eyüp Belediye Başkan adayı, 1991 yılında da 6. Bölge 3. sıra Milletvekili adayı olan Nihat İncekara, her iki seçimde de başarılı bir aday olarak yüksek oy almasına rağmen, seçilme şansını yakalayamamıştır. Daha sonra Eyüp’e hizmet görevini 1994 – 1998 yılları arasında toplam 10 yıl görev yaptığı 2 dönem Eyüp Belediyesi Meclis Üyeliği’ne seçilerek sürdürmüştür.

Rumeli kökenli bir aileye mensup olan Nihat İncekara, babasının radyo tamircisi olması sebebiyle, küçük yaşlarda evlerinde bulunan plaklardan Türk mûsıkîsi ile tanışma fırsatını bulmuştur.

Orta öğrenimini sürdürdüğü yıllarda kendi özel merakı ile şarkı güftelerini ezberleyerek bu konuda oldukça yüksek sayıda şarkıyı, sözleri, makâmı ve bestekârı ile birlikte öğrenmiştir. Daha sonra Avni Anıl‘ın kendisine verdiği kanun‘u öğrenmek için, Eyüp’te bulunan Kanunî Şeref Sunay hanımdan kısa bir süre dersler aldı.

Bir sürede Dr. Teoman Önaldı yönetimindeki İleri Türk mûsıkîsi Konservatuarı Derneği’nden faydalanan Nihat İncekara, mûsıkî bilgilerini kendi imkanlarıyla öğrenerek kendini yetiştirdi. Eyüp Belediyesindeki görevi sırasında 1984 yılında arkadaşları ile birlikte Eyüp Mûsıkî Derneğini kurdu.

2002 yılında Vakıf olan kurumun Kurulduğu yıldan bu güne 26 yıldır Başkanlığını yapmakta ve mûsıkîmizin Eyüp ve çevresinde eksi köklü hüviyetini sürdürmesi ve Türk müziğine gönül verenlerin bir araya gelmesi yönünde hizmetler vermeye devam etmektedir.

Kanun çalan ve amatör olarak şiir ve beste çalışmaları da yapan Nihat İncekara’nın “Yıllarca gizledim kalbimde onu” (Aşk Madalyonu), “Böyle sevdâ olmaz olsun” ve “Unuttum desem de inanma sakın” isimli şarkıları plağa okunmuş, bunlardan sonuncusu Mediha Şen Sancakoğlu tarafından seslendirilmiştir.

Besteleri arasında; Eyüp Belediyesi ve Eyüp Mûsıkî derneğinin 2002 yılında birlikte düzenledikleri Eyüplü Bestekârlar Konserinde okunan ve sözleri de kendisine ait olan “Eyüp” şarkısı da bulunmaktadır. Levent ve Elif isimli 2 çocuğu bulunan Nihat İncekara, Reyhan Aygör ile evlidir. Kaynak: nihatincekara.com

Nihat İncekara belgeseli

NİHAT İNCEKARA Tanıtım Filmi

Bir yanıt yazın