Sabri Sühâ Ansen

Sabri Sühâ Ansen, 1908 yılının temmuz ayında Bursa’nın Hisar mahallesinde dünyâya geldi. Babası Sadık Bey ve annesi Fikriye Hanım’dır. Küçük yaşlarda musikiye ilgi duymaya başladı.

Tevfik Bey’den keman ve nota dersleri aldı. Bursa Sanatkârlar Kulübü’ne devam ederek musiki bilgisini ilerletti. 1930 yılında yüksek öğrenimini yapmak için Bursa’ dan İstanbul’ a gitti. Mühendislik eğitimi yanında Darüttalim-i Musiki Cemiyetine devam ederek Neyzen İhsan, Fahri Kopuz, Celal Tokses, Mustafa Çağlar, Melahat Pars ve Cevdet Çağla ile beraber feyiz yaparak musiki bilgisini doruğa çıkardı.

1931 yılında sözleri kendine ait olan “Aşk Yalanmış” şarkısını Hicazkâr Makamı‘nda besteledi. Bu eser ilk defa Kanuni Âma Kazım Bey’in kızı Nebile Hanım tarafından İstanbul Radyosu’nda okunarak tanınmış ve Safiye Ayla tarafından plağa okundu.

Direklerarası semtindeki Hacının Kıraathanesi’nde Hikmet Rıza Hanım ve Hafız Burhan ile birlikte fasıllara katılır ve kemanı ile eşlik eder ve Türk Musikisi topluluklarına katılırdı. Sabri Sühâ Ansen, 1941 yılında Darülelhan müntesibi Fevziye Hanım’la evlendi. 1944 yılında oğlu Oral Ansen dünyâya geldi.

1947 yılında Üniversite Korosu’nun kuruluşunda görev aldı. İstanbul Radyosu’nda kemanı ile iştirak etti. Vakıf Sularının Müdürlüğü görevinden emekli oldu. Daha sonraki yaşamında bestecilik ve hocalık yaparak geçirdi.

Sabri Sühâ Ansen, bir gün Kızkulesi bahçesinde Udi Fahri Kopuz‘un sahnenin arkasında ağladığını gördü. Ağlama nedenin de parasını alamadığından olduğunu öğrenince, musikiye amatörce hizmet etmeye karar verdi ve musikiden kazanç beklemedi.

1962 yılında “Seninle düştüm dile” şarkısını Rast makâmında, “Menekşeler açıldı bahar geldi” şarkısını Nihâvend makâmında, “Şimdi aşklar eski sevdâlar kadar şad etmiyor” şarkısını Hicazkâr makâmında besteledi.

1963 yılında “Geçti aylar geçti yıllar nerdesin” şarkısını Uşşak makâmında, “Bir hayale bir ümmide bağlandı kaldı gönül” şarkısını Rast makâmında ve “Neden kalbimle oynadın” şarkısını Segah makâmında besteledi. Ayrıca daha bir çok güzel şarkıları musiki repertuarına hediye etmiştir.

Bir yanıt yazın