Selâmi Şâhin

15 Ağustos 1948 tarihinde Hatay’da altı kardeşten dördüncüsü olarak dünyâya gelen Selâmi Şâhin’in müziğe olan yeteneğini ilkokula gittiği sırada öğretmenleri keşfetti. Bu yeteneğinin doğrultusunda ilerlemek isteyen Şâhin, 15 yaşında radikal bir karar alarak Hatay’dan ayrıldı.

Çevre illerde başlayan iş hayâtı, İstanbul’da da devam etti ve bir çok yerde çalışarak kendi geçimini kendisi sağladı. Fakat içindeki müzik aşkı ve şarkı söyleme isteği onu, dönemin ünlü bestecisi İrfan Özbakır‘la bir araya getirdi. Sesinin güzelliğine hayran kalan Özbakır, 1966 yılında Selâmi Şâhin’e ilk 45’lik plağını yaptı. Sözü Göksel Orhon’a, bestesi İrfan Özbakır’a ait olan “Zeynebim”, plağın ilk şarkısıdır.

Selâmi Şâhin, daha sonra 1968 yılında “Sabır Taşı” 45’liği ile asıl ününe kavuşmuş ve bu sırada ders almadan kitapların yardımı ile kendi kendine nota öğrenmiştir. Hislerini notalarla da ifade etmeyi öğrenen Şâhin, müzik hayâtına artık sadece yorumcu olarak değil, bestecilik kimliğini de katarak yürümeye devam etmiş ve 1969 yılından itibaren beste ve sözlerini kendisi yazmaya başlamıştır. Ayrıca bir çok enstrümanı çalmaya da yine bu dönemde başlamıştır.

Yapmış olduğu ilk bestesi; “Sen Mevsimler Gibisin” ile 4. Altın Kelebek – Yılın Şarkısı ödülüne sahip oldu. O günden itibaren, Selâmi Şâhin şarkıları Türkiye’de bir çok sanatçı tarafından seslendirildi. Bugüne kadar 24 adet 45’lik plak, 7 adet 33’lük plak (LP), 13 adet ise Kaset – CD albüm yaptı. 300’ün üzerinde bestesi olan Şâhin’in yaklâşık 150 eseri hit oldu.

Bu önemli şarkılardan bazıları; Alışmak Sevmekten Zor, Ben Bir Tek Kadın Sevdim, Ben Sevdâlı Sen Belalı, Boş Vere Boş Vere, Bulamazsın, Dostlarım (İçkim & Sigaram), Eskimeyen Dost, Gitme Sana Muhtacım, Gözler Kalbin Aynasıdır, Hesabım Var, Islak Mendil, Kadere Şikayetim Var, Namert Olayım, Ne Duamsın Ne Bedduam, Özledim, Sen Mevsimler Gibisin, Seni Sevmediğim Yalan, Senin Olmaya Geldim, Seninle Başım Dertte, Sensiz Olmuyor, Tanımam Senden Başka, Tanrım, Tapılacak Kadınsın, Ya Seninle Ya Sensiz’dir.

Türkiye’nin neredeyse tüm dönemlerine ve akımlarına damgasını vurmuş bu eserler, Avrupa ve Ortadoğu ülkelerindeki sanatçılar tarafından farklı dillerde de icra edilmiştir. Ayrıca Şâhin, Ghada Ragab ve Enrico Macias gibi bir çok ünlü isimle ortak projelerde de yer almıştır. Yorumcu, besteci ve söz yazarı olarak devam ettiği müzikal yaşantısına, daha sonra sanat yönetmenliği ve vokal koçluğunu da eklemiştir.

2010 yılında, kendi bestelerinden oluşan “Dayman (Daima)” isimli arapça bir albüm yapmış, bu albüm Türk & Arap müziği sentezine güzel bir örnek teşkil etmiştir. 45. sanat yılını kutladığı 2011 yılında ise, daha önce bir çok sanatçı tarafından yorumlanan eserlerini akustik ve güncel düzenlemelerle yeniden bir araya getirerek, “Mahzen” isimli albümünde tekrar yorumlamıştır.

Başarılı müzik kariyerinin dışında oyunculuğuyla da kendinden söz ettiren Selâmi Şâhin, bir çok uzun metrajlı filmde de başrol oynamıştır. Bunlardan en önemlisi, 2002 yılında 22 ülkede gösterime giren Mısır – Türkiye ortak yapımı “Mumya Firarda” isimli filmdir. Bu film, 6. Hollywood Film Festivali’ne davet edilen ilk Türk filmi olmuş, Şâhin’in oyunculuğu ise büyük beğeni toplamıştır.

Şarkıları, çoğu dizi ve filmde de kullanılmıştır. Kendisinin rol aldığı diğer yapımlar ise; Köyün Beş Güzeli (1970), Bağrımdaki Ateş (1981), Kaderi Zorlama (1985), The Dealer (2010) dır.

2012 yılında Akbank’ın reklam filmi için sözü ve bestesi yine kendisine ait olan “Sensiz Olmuyor” isimli şarkısını seslendirmiştir. 1985 yılında evlenen sanatçının üç çocuğu vardır. Kalbinden gelen sesleri notalara dökmeye devam eden Selâmi Şâhin, yeni eserlerle Türk Müziği’ne yön vermeye ve katkıda bulunmaya devam etmektedir. Kaynak: selamisahin.com.tr

Ödülleri

  • 1975 – 4. Altın Kelebek Ödülleri – Yılın Şarkısı : Sen Mevsimler Gibisin
  • 1977 – Altın Kalem Ödülü : Dostlarım (İçkim & Sigaram)
  • 1978 – Milliyet Gazetesi Yılın En Sevilen 10 Şarkısı : Sensiz Olmuyor
  • 1979 – Milliyet Gazetesi Yılın En Sevilen 10 Şarkısı : Özlem Rıhtımı
  • 1980 – Milliyet Gazetesi Yılın En Sevilen 10 Şarkısı : Rüzgar
  • 1994 – İstanbul FM Altın Ödülleri (İFA) – Altın Beste Ödülü : Özledim
  • 1995 – Milliyet Gazetesi Yılın En Sevilen 10 Şarkısı : Özledim
  • 2012 – 39. Altın Kelebek Ödülleri – Özel Ödül (Onur Ödülü)

Selâmi Şâhin belgeseli

Pazar Gezmesi - Selami Şahin taklitler

Bir yanıt yazın