Bayram Bilge Tokel

Bayram Bilge Tokel, 1957 yılında Yozgat’ta dünyâya geldi. M.E.B. Halk Müziği Danışma Kurulu ve Kültür Bakanlığı Repertuar Kurulu üyeliklerinde bulundu. 1979 yılında Gazi Üniversitesi Yüksek Teknik Eğitim Fakültesinden mezun oldu.

Türkiye Yazarlar Birliği’nde 14 yıl yönetim kurulu üyeliği, 7 yıl genel sekreter, 4 yıl genel başkan yardımcılığı görevlerinde bulunarak, yönetim kurulu şeref üyesi oldu.

Hisar dergisinde yayınladığı şiirlerle başlayan sanat – edebiyat hayâtı, pek çok dergide yayınlanan edebiyat, şiir ve müziğe dair deneme, eleştiri türünde yazılarla devam etti.

Zaman, Yeni Şafak, Yeni Ufuk ve Sağduyu gazetelerinde, köşe yazısı yazdı. 1989 yılında Kültür Bakanlığı tarafından gönderildiği, A.B.D. Maryland Üniversitesi Etnomüzikoloji bölümünde halk müziği ve bağlama dersleri verdi.

İlk albümü A.B.D.’de yayınlandı. Kalan Müzik arşiv serisinden, Muharrem Ertaş, Hacı Taşan, Çekiç Ali, Neşet Ertaş, Bayram Aracı, Refik Başaran ve Nida Tüfekçi gibi türkü ustalarının albümlerini ve Kurtuluş Savaşı ve Cephe Türküleri’ni hazırlayıp yayınladı.

Bayram Bilge Tokel, T.R.T. televizyonunda, son 15 yıldır yayınlanan halk müziği programlarının, metin yazarlığı ve müzik danışmanlığını yaptı. Bozkırın Tezenesi ve Şen Olasın Ürgüp adlı belgeselleri hazırladı. Kanal 7’de, Türküler Bizi Söyler ve Gönül Dağı programlarını hazırlayıp sundu.

Yurt içinde ve dışında (A.B.D., Almanya, Hollanda, Fransa, Irak, K.K.T.C., Azerbaycan, Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Makedonya) solo konserler ve resitaller verdi. Yunus Emre, Sezai Karakoç, Abdurrahim Karakoç gibi ustaların şiirlerinden yaptığı besteleri ve çok sayıda derlemeleri bulunmaktadır.

Söz ve müziği kendisine ait, “Ak Türkü” adlı parçayı A.K.P.’ye seçim müziği olarak besteledi. Kültür Bakanlığı Ankara Devlet Halk Müziği Topluluğu’nda, sanatçı ve Gazi Üniversitesi’nde, öğretim görevlisi olarak çalıştı.

2004 – 2007 yılları arasında, Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü görevinde bulundu. Bayram Bilge Tokel, Bu görevinden 2007 yılında emekli oldu. Kaynak: turkuler.com

Bir yanıt yazın