Erkan Sürmen

T.R.T. Ankara Radyosu, Türk Halk Müziği Ses Sanatçısı ve Koro Şefi Erkan Sürmen,16 Ocak 1943 tarihinde, Adana’da dünyâya geldi. Ana adı Bedriye, baba adı Cahit’tir ve Melda Sürmen ile evlidir. Emrah ve Nevin Sürmen adında iki çocuk babasıdır.

İlkokulu Adana’da, ortaokulu ve liseyi Ceyhan’da bitirmiş, Eskişehir Ticari İlimler Akademisinde başladığı yüksek okulunu da, Ankara Ticari İlimler Akademisi Kamu Yönetimi bölümünden mezun olarak tamamlamıştır.

Erkan Sürmen, Tuzla piyade okulunda başlayan vatani görevi, yedek subay olarak, Mardin – Kızıltepe Seyyar Jandarma Tugayında devam etmiş, tayinen 9. Jandarma Bölge Komutanlığı (Konya) Lojistik Şube Müdür vekili olarak görev yapmıştır.

Ceyhan’da Ceytaş fabrikasında kantar memurluğu ve L.L.S CAXTON ansiklopedileri Ankara mümessilliği (sosyal sigortalı) görevlerinde bulunmuştur.

1966 yılında T.R.T.’nin açtığı, genel duyurulu, ses ve saz sanatçılığı sınavına, Ankara Radyosunda katılmış ve dört aşamalı sınav sonunda, başarılı olmuştur.

Yetiştirilmek üzere iki yıl staj gördüğü, kurs sonu sınavında da başarılı olarak, 30 Nisan 1969 tarihinde, 2012 kurum sicil numarası ile, kadrolu Türk Halk Müziği Ses Sanatçısı olarak göreve başlamıştır.

1977 yılının Nisan ayında, Ankara Radyosundaki solist ses sanatçılığının devam etmesi kaydı ile, T.R.T. Müzik Dairesi Başkanlığına bağlı, Türk Halk Müziği ve Oyunları Merkez Müdürlüğüne, Türk Halk Müziği ve Oyunları uzmanı olarak atanmış ve uzun süre Merkez Müdür Vekili görevini sürdürmüştür.

Genel Müdür adına görev yapacak olan, Türk Müziği İcra Denetim, Repertuar ve Türk Halk Oyunları Denetleme Kurullarını kurmuştur. 1977 – 1978 yıllarında, Ankara Devlet Konservatuarı ile anlaşarak, arşivlerindeki mum plaklara, yıllar önce derlenmiş, Türk Halk Müziği verilerinin, 9.500 eserini kopyalayarak, Müzik Dairesi Başkanlığı Arşivlerine aktarmıştır.

1981 – 1983 yılları arasında, T.R.T. kadrolarında görev yapacak yetişmiş ses ve saz sanatçılarının, kurum içi oryantasyon kurslarında yetiştirilmek üzere alınan, ses ve saz topluluklarının, kurs boyu süren nota okuma, notalama ve genel folklor bilgileri dersleri vermiştir.

Prodüksiyon olarak yayına giren ve yıllarca devam eden, “Ezgi Kervanı”, “Yurdun dört bucağından”, “Halk çalgılarından ezgiler” ve “Halk müziği kaynaklarımız gönül pınarlarımız” adlarındaki programları hazırlamış ve yayına vermiştir.

1982 yılında kendi isteği ile, iki aşmalı sınava girerek başarılı olmuş ve T.R.T.’nin ilk, Türk Halk Müziği Toplu Program şefi olmuştur. Çeşitlemeler programını hazırlamış ve canlı programlarda sunmuş, T.R.T.’de yayınlanan bütün programlarda, Türk Halk Müziği ile ilgili; Şef’lik, yöneticilik, solistlik ve koro elamanı olarak görev yapmıştır.

Erkan Sürmen, T.R.T. adına açılan sınavlarda ve yarışmalarda, jüri üyeliklerinde görev almış, T.R.T. adına yurt içi ve yurt dışı; sempozyum, seminer ve konu ile ilgili oturumlarda bildiriler sunmuş, festivallere katılmıştır.

1990 yılında, “Barçalarda barım var” türküsü ile, T.R.T. derlemeleri birincilik ödülünü almış, “Oley” adında bir şiir kitabı yayımlanmış ve yüz elliyi aşan Türk Halk Müziği eserlerini derleyerek ve notalayarak, T.R.T. repertuarına katmıştır.

1990 yılında “Sultan Suyu” adına long play ve kaset yapmış, kurul dışındaki bu çalışmasını, Anadolu dinleyicisine sunmuştur. Konusu ile ilgili derneklerde, kurucu üyelik ve başkanlıklar yapmış, yirmi yılı aşan süre ile, Türk halk oyunlarında, ekiplerde oynamış ve öğretmenlikler yapmıştır.

Türk halk oyunlarını, yurt içinde ve dünyânın birçok ülkesinde tanıtan, ekip olarak ödüller alan Erkan Sürmen, 16 Ocak 2008 tarihinde emekli olmuştur.
Kaynak: abdullahsozen.com

Erkan Sürmen - Adananın yolları taştan

Bir yanıt yazın