İhsan Öztürk

İhsan Öztürk, Sivas’ın Şarkışla ilçesinin, Gültekin Mahallesi’nde dünyâya geldi. İlk ve ortaokulu Şarkışla’da bitirdi. Ortaokul öğrencisi iken ilk dersleri ağabeyinden (Ahmet Öztürk) alarak bağlamayla tanıştı. Okulun Halk Müziği korosunda ve okul gösterilerinde, solist ve korist olarak sürekli görev aldı.

Ağabeyinin Astsubay olarak Ankara’ya atanmasıyla, öğrenim için Ankara’ya geldi ve Ankara Atatürk Lisesi’nde öğrenimini sürdürürken, 1963 yılında profesyonel müzik dünyâsına ilk adımını attı.

Başlangıçta aile bütçesine katkı olsun diye sahnede çalışan İhsan Öztürk’ün, daha sonraki gelişmeler okulu bırakmasına ve müziği meslek olarak seçmesine neden oldu. Çok kısa bir süre sonra, o yılların ünlü sanatçılarına; (Nurettin Dadaloğlu, Aliye Akkılıç, Yıldıray Çınar v.b. şef sazlık yapmaya başladı.

1967 yılında, Mamak Muhabere Okulu, Bando Bölüğünde askerliğini yaptı. Askerlik döneminde, müzikle daha çok ilgilenme, nota ve müzik bilgisini geliştirme olanağı buldu.

Askerlikten sonra, dönemin önemli solistleriyle (İzzet Altınmeşe, Bedia Akartürk, Hülya Süer, Belkıs Akkale, Selahattin Alpay, İbrâhim Tatlıses, v.b.) şef olarak çalışmayı sürdürdü. 1974 yılında önce Coşkun Güla’nın yönettiği, Halk Müziği topluluğunda çalışmalarına başlayan İhsan Öztürk, daha sonra kendisine müzik yaşamında çok katkısı olan, Nida Tüfekçi‘nin yönettiği, Halk Müziği topluluğunda çalışmalarını sürdürdü.

İlk kez bu grupla televizyon programına katılan İhsan Öztürk, 1975 yılından başlayarak, 8 yıl T.R.T.’de yayınlanan, yönetmenliğini Erşan Başbuğ’un, sunuculuğunu Cemile Kutgün’ün yaptığı ve Hoy – Tur Derneğinin Halk Oyunları ile renk kattığı ve birçok sanatçıyı şöhret yapan, “Bizden Size” programının Türk halk müziği bölümünü yönetti.

ihsan Öztürk-Türkü Life (1/4 Bölüm)

1978 yılında Ankara’da kurulan, Yağmur Plak Şirketi’nin müzik yönetmenliğini uzun bir süre sürdürdü. O yıllardan başlayarak; İzzet Altınmeşe, Belkıs Akkale, Selahattin Alpay, Erkan Sürmen, Atakan Çelik, Gülşen Kutlu, Hülya Süer, Mahmut Tuncer, Cânân Başkaya, Gülcan Opel, Nurcan Opel, Sevgi Ateş ve daha birçok solistin plâk ve kasetlerini yönetti.

Solist olarak, ilk kez T.R.T.’de yayınlanan, “ilden ile” adlı programa katıldı, daha sonra “Ayrılık Hasreti” ve “Özümüz Sözümüz” adlı iki kaset çıkardı. Profesyonel sanatçılığının yanı sıra, müzikle amatörce uğraşan gençlere yardımcı olabilmek amacıyla; okul, dernek ve özel kurumlarda koro ve bağlama gruplarını çalıştırdı.

Sırasıyla; Folk – Tur, Hoy -Tur, Tur – Hoy, Derneklerinde eğitmenlik; O.D.T.Ü. Türk Halk Bilimi Topluluğu’nda 5 yıl (1986 – 1991) boyunca Halk Müziği Eğitmenliği ve Şeflik, Ankara Büyükşehir Belediyesi Türk halk müziği Topluluğu’nda 5 yıl (1989 – 1994), Yeni Mahalle Belediyesi Türk halk müziği Topluluğu’nda 8 yıl (1994 – 2002) şeflik yaptı ve T.R.T. Danışma Kurulunda (iki kere) görev aldı.

İhsan Öztürk türküleri

Âşık Veysel Derneği’nde bir dönem başkanlık yaptı ve derneğin çıkardığı, “Dost Dost” Dergisi’nin Yayın Kurulu’nda görev aldı. “Özümüz Sözümüz” adı altında, yaşayan ozanlarımızla söyleşiler yaparak, bir köşe hazırladı. Çeşitli dergi ve kitaplarda, makaleleri yayımlandı.

Âşık Veysel’in söylediği (usta malı ve kendi türkülerinden oluşan) 72 türkünün notasının ve sözlerinin yer aldığı, “Türkülerle Âşık Veysel” adlı bir kitap yazdı. Halk müziği konulu bir çok sempozyum ve panele, konuşmacı olarak katıldı. 2004 – 2005, 2005 – 2006 yıllarında (yeniden) O.D.T.Ü. Türk Halk Bilimi Topluluğu’nun Halk Müziği Eğitmenliğini ve şefliğini üstlendi.

2005 – 2006 Yıllarında, T.R.T. Türkiye’nin Sesi Radyosu’nda, canlı olarak yayınlanan, “Gelenekten Geleceğe” adlı, haftalık (48 hafta) bir Türk halk müziği Programının, yapımcılığını ve sunuculuğunu yaptı. 2007 – 2008 Dönemi Radyo O.D.T.Ü.’de, iki arkadaşıyla birlikte, “İhsan Öztürk’le Türküler” adlı bir Halk müziği programı yaptı. 2008 Mart ayında yapılan MESAM Genel Kurulu’nda, Yönetim Kurulu’na seçildi. İhsan Öztürk evli olup, Burçay ve Kutay adlı iki oğlu vardır.

Halk Müziği repertuarımıza besteci, kaynak kişi ve derleyici olarak kazandırdığı eserler

 1. Aç Kapıyı Emmim Gızı (U.H.),
 2. Arabacı Halayı (sözsüz),
 3. Aşağıdan Acı Poyraz Acılar,
 4. Atma Müjgan Oklarını,
 5. Ay Doğar Ayan Ayan,
 6. Ayrılık Hasreti Kâr Etti Cana,
 7. Azrail Serime Çöktüğü Zaman,
 8. Bedir (Üğrünü üğrünü Gelir Dereden),
 9. Bir Ay Doğar İlk Akşamdan Geceden,
 10. Bir Bülbülüm Gül Dalında Öterim (U.H.),
 11. Bir Gurşun atacağım (Dellocan),
 12. Bozarık Bozarık dağların Otu,
 13. Çık Yokarı Ben Bağlayım Başını,
 14. Çeke Çeke Bu Dert Beni Öldürür,
 15. Dağlar Geçit Vermez Irak Yollarım,
 16. Daramış Zülfünü Dökmüş gerdana,
 17. Deli Gönül Yine Ah u zâr Oldu,
 18. Fırsat Elde İken Bir Amel Kazan,
 19. Gam Elinden Benim Zülfü Siyahım,
 20. Garşı Ganatlının Telli Gelini (U.H.),
 21. Gaşlarıyın Ucuyum,
 22. Gel Gidelim Dosta Gönül,
 23. Gel Seninle Danışalım Sevdiğim,
 24. Gelin Oy (Yüce Dağdan Bir Yol İner),
 25. Gız Baban Şara Vardı mı,
 26. Hac’eli Obası’nı (Hacı Ali Obası) Engin mi Sandın,
 27. Harmanaca Savuşturdum,
 28. Hava Bulanıyor Kar mı Yağacak,
 29. İnceldim Fidan Oldum,
 30. Kızık Halayı (sözsüz),
 31. Nedir Ey Gaziler Benim Yandığım,
 32. Sarı Kız (sözsüz),
 33. Seklem Galdırdım da (U.H.),
 34. Sivas’tan Aldım eleği,
 35. Sözün Bilmez Bazı Cahil Elinden,
 36. Şarkışla Düz halayı (sözsüz),
 37. Şu Dereden Çıktım Omuz Omuza,
 38. Şu Diyar-ı Gurbet Elde,
 39. Şu Fırat’ın Suyu,
 40. Şu Yaylanın Günden Yüzü (U.H.),
 41. Şu Zalim (koca) Dünyâda Derdin Elinden,
 42. Topal Halayı (sözsüz),
 43. Tufan Geliyor Tufan,
 44. Uyandım ki Ağ Bebeğim ağlıyor,
 45. Yürü Yalan Dünyâ Senden Usandım,
 46. Zalim Felek Engelleme Yolumu,

Notaya aldığı eserlerden bazıları

 1. Bahar Gelir Gudurursun (Kızılırmak),
 2. Bir Tel Çektim Mardin’den
 3. Boş Gitme Köyüne Ey Bad-ı Saba,
 4. Dün Gece Yâr Eşiğnde,
 5. Dünyâda Tükenmez Murat Varımış,
 6. Ehtiyat M’ettinde Geri Bakmaya (Necip),
 7. Kırat,
 8. Küstürdüm Gönülü Güldüremedim,
 9. Okudum Mektepte,
 10. Seher Vakti senin Ah u Zarından.
  Kaynak: ihsanozturk.com
İhsan Öztürk - Bedir

Bir yanıt yazın