Nidâ Tüfekçi

Nidâ Tüfekçi, 1 Mart 1929 tarihinde, Akdağmadeni’nde dünyâya geldi. Müzikle ilgisi küçük yaşlarda başladı. İlk bağlama derslerini, babası Hamdi Tüfekçi’den aldı.

İlk ve ortaokulu, Akdağmadeni, Yozgat ve Boğazlıyan’da okudu. Ankara Maliye Okulunu 1950 yılında bitirdi ve 3 yıl kadar maliyeci olarak çalıştı.

1947 yılından itibaren, Ankara Radyosu bünyesindeki Yurttan Sesler topluluğuna, konuk olarak katılmaya başladı. 1953 yılında açılan sınavla, Ankara Radyosuna girerek, Muzaffer Sarısözen‘le birlikte, Yurttan Sesler topluluğunda düzenli olarak çalışmaya başladı.

1959 yılında, İstanbul Radyosuna geçerek, sonraki yıllarda (1962) Neriman Altındağ Tüfekçi‘yle birlikte Yurttan Sesler Kadınlar Topluluğu adıyla, yeni bir yapı oluşturdu.

1966 yılında, İstanbul Radyosu Türk Sanat ve Halk Musikisi müdür yardımcılığına getirildi. Bu dönemde, Yurttan Sesler Erkekler Korosu, Dört Ses Dört Saz ve Divan – Bağlama – Cura adlı toplulukları kurup yönetti.

1971 – 1976 yılları arasında, Erzurum Radyosunda eğitmen ve denetçi olarak görev yaptı. T.R.T. Müzik Dairesinin kuruluş çalışmalarına katılıp, bu dairenin başkan yardımcılığına getirildi. Uzun yıllar T.R.T. Denetleme ve Repertuar Kurulu Başkanlığı görevlerini sürdüren Nidâ Tüfekçi, derlediği türkülerden 1.000 kadarının notasını yazarak, halk müziği arşivlerine kattı. 1976 yılında, T.R.T.’den ayrılarak, Devlet Konservatuarı Türk Musikisi Bölümü kurucuları arasında yer aldı ve öğretim üyeliği görevini üstlendi.

Nida Tüfekçi Anısına(19.sene-i devriyesi dolayısıyla hazırlanmıştır)

Bilinen birçok sanatçıya dersler verdi. Solo ve toplu programlarda bağlama çalmayı ise, önce Ankara Radyosunda, sonra da İstanbul Radyosunda sürdürdü. Bunların dışında; Ozanlar ve Bölge Sanatçıları, Oyunlarımız Türkülerimiz, Türkülerin Dili, Halk Ozanları Geçiyor gibi, açıklamalı radyo programları hazırlayıp sundu. Ayrıca, başka ülke radyo ve televizyonları için de benzer programlar hazırladı.

Halk müziğine ilişkin çeşitli araştırmalar yaptı ve yazılar yazdı. Değişik ansiklopedilere katkıda bulunan Nidâ Tüfekçi’y,e Folklor Araştırma Kurumu tarafından, 1985 yılında İhsan Hınçer Türk Folkloruna Hizmet Ödülü ve Kültür Bakanlığı tarafından da, 1991 yılında devlet sanatçı ödülü verildi.

Nidâ Tüfekçi, Neriman Tüfekçi‘yle birlikte, Memleket Türküleri (1963) adlı bir kitap yayımladı. 18 Eylül 1993 tarihinde İstanbul’da vefat eden Nidâ Tüfekçi, İstanbul’da toprağa verilmiştir. Kaynak: bkses.com

Neriman Altındağ Tüfekçi anlatıyor

Neriman Altındağ Tüfekçi'nin Muzaffer Sarısözen Hakkındaki Röportajı

Bir yanıt yazın