Selâhattin Alpay

Selâhattin Alpay, 1950 yılında Malatya’da dünyâya geldi. İlk ve orta öğrenimini Malatya’da, liseyi ise Ankara Akşam Ticaret Lisesi’nde bitirdi. 1967 yılında, Malatya Halk Eğitim Merkezi’nde ilk müzik çalışmalarına başladı.

Hocaları; Mehmet Yumrutepe ve Süleyman Sökmen’den, ilk müzik eğitimini aldı. Aynı yıl, ilk 45’liği olan, “Emo suya gider eli boş gelir”i yaptı. Askere gittiği 1971 yılında kadar, 4 adet 45’lik daha yaparak, müzik çalışmalarına devam etti.

Vatani görevini, Manisa’da bando bölüğünde yaparken, şan ve nota dersleri aldı. Askerlik sonrası, 1974 yılında, bir kamu bankasında çalışmaya başladı.

Selâhattin Alpay, aynı zamanda, Ankara Halk Evi’nde, Özcan Tamer yönetimindeki koroda görev aldı. Sonraki dönemde ise, Nida Tüfekçi ve Coşkun Güla gibi Türk Halk Müziği hocalarıyla çalışmalarını sürdürdü.

1975 yılında, Ankara Radyosu sanatçılık sınavı’nı kazandı. İlk uzunçalarını 1976 yılında, kendi derlediği “Örenli Gelin” adlı türküyle yaptı.

1981 yılında, müzik çalışmalarını sürdürmek için, İstanbul’a geldi. İstanbul’u geldiği 1981 yılından günümüze kadar, 150’ye yakın derlemesi, 23 adet kaset ve CD çalışması ve 9 adet filmi oldu. Sanat hayâtı boyunca 4 kez “Yılın Sanatçısı” ödülünü alan, yurtiçi ve yurtdışında birçok solo ve kadrolu konserler veren Selâhattin Alpay, evli ve ikisi kız, üç çocuk babasıdır. Kaynak: msxlabs.org

SELAHATTIN ALPAY İle yapılan röportaj

Bir yanıt yazın