Ahmet Kaçar

1926 yılında Görele’de dünyâya gelen şair ve sanatçı Ahmet Kaçar, Giresun’un yetiştirdiği ünlü simaların başında gelir.

Karadeniz insanının özgün ve hoşa giden tüm kişilik yapısını, hem kendi kişiliğinde, hem de şiirlerinde yansıtmıştır. Kim bilir ve Yalancı adlı iki adet eseri bulunmaktadır.

Bir çok şiiri bestelenmiştir. “Anar Ömrümce Gönül, Unut Beni, Anar ömrünce gönül giden sevgilileri” gibi, Türk Sanat Müziğimizde klasikleşmiş bir çok şarkının güfte yazarıdır.

Görele’nin Sağlık Köyünde yaşayan Ünlü şair Ahmet Kaçar, yaklâşık onbeş yıl sonra Görele sahilinde gezintiye çıktı.

Haftada dört gün hiç ama hiç aksatmadan Sağlık köyündeki mütavazi evinden Görele’ye inen ve burada sadece başta fotoğrafçı Fikret Ak’a ve matbaacı Cem Karaahmetoğluna uğrayan ünlü şair, yıllar sonra yeniden düzenlenen sahil yolunu görünce, oldukça şaşırdı.

Ahmet Kaçar kimdir?

Yeni yapılan sahil yolunu görünce eve yaya gitmeye karar veren Ahmet Kaçar’ın spor hayâtı yüz metre sürdü.

Foto Fikret Akın’ın zorla arabasıyla gezintiye çıkardığı şair Ahmet Kaçar yeni yapılan yolları ve sahili görünce muzipliğini de bırakmadı.

Yanında bulunan Fikret Ak’a ”Ula Fikret, haburalar ne güzel olmuş, bizim köyden daha güzel ” diye söyledi.

Yolların ve sahilin güzelliğini gören Ahmet Kaçar yaya olarak evine gitmeye karar verse de seksen yaşın verdiği yorgunluğa fazla direnemedi ve yaklâşık yüz metre yürüdükten sonra, kendisini takip eden Fikret Ak’la beraber yine eve arabayla dönmek zorunda kaldı.. Kaynak: goreleses.com

AHMET KAÇAR TRT BELGESEL

Bir yanıt yazın