Hakkı Sühâ Gezgin

Hakkı Sühâ Gezgin, 1895 yılında Manastır’da dünyâya geldi. Subay olarak Balkanlar’da görevli olan babasının yanında bulundu.

İlk ve ortaöğrenimini, Manastır ve Selânik’te tamamladı. Balkan Savaşı başlayınca İstanbul’a geldi.

1913 yılında öğretmenliğe başladı. 1915 yılında Çanakkale Cephesi’ni ziyarete giden yazar heyeti içinde yer aldı.

40 yıldan uzun süre (1913 – 1957) İstanbul Erkek Lisesi’nide edebiyat öğretmenliği yaptı.

Tarık Buğra, Sait Faik, Kenan Hulusi gibi edebiyatçılar ve Alâeddin Yavaşca gibi bir müzisyenler, öğrencileri arasında yer aldı.

Öğretmenliği sürdürürken, Vakit gazetesi’nde yazılar yazmaya başladı. Köşe yazıları sevilerek okunan tanınmış bir gazeteci haline geldi.

Vakit Gazetesi’nin başyazarı oldu, ismi bu gazete ile özdeşleşti. Yeni Mecmua’da çeşitli edebiyat sorunları üzerine görüşlerini kaleme aldı. Edebiyatçı kişiliğinin yanısıra, usta bir neyzen olan Hakkı Sühâ Gezgin, 1939 – 1941 yılları arasında, Yeni Mecmua’da bir yazı dizisi yayımlamış, dönemin edebiyatçı ve müzisyenlerini tanıtmıştır.

Ömer Seyfettin ile başlayıp Müfit Ratip ile sona eren ve 93 portrenin yer aldığı bu yazı dizisi, yazarın ölümünden çok sonra, 1997 yılında kitaplaştırıldı. Rusça ve Fransızca’dan çeviriler yapan Gezgin, Dostoyevski’nin birkaç romanını Türkçe’ye çevirdi. Aşk Arzuhalcisi adlı bir hikâye kitabı yazdı (1928).

Râsim Us ile ortaklaşa olarak Hakkı Tarık Us adlı bir biyografi çalışması yayımladı. (1957) Şiirlerini ise, kitaplaştırmadı. 1963 yılında hayâtını kaybeden Hakkı Sühâ Gezgin’in kabri, Zincirlikuyu Mezarlığı’ndadır. Kaynak: tr.wikipedia.org

Bir yanıt yazın