Hasan Lâmi Ergül

Hasan Lâmi Ergül, 1941 yılında İstanbul’da dünyâya gelmiştir. Babası İnanca Köyünden Mustafa Bey (Keloğlu Mustafa) Görele’nin en eski terzilerindendi. Annesi Kuşçulu Köyünden Reşitefendilerden Sadiye Hanım’dır. Hasan Lâmi Ergül, Görele Yücel İlkokulu ve Görele Ortaokulunu bitirdikten sonra İstanbul Hayvan Sağlığı Teknisyen Okulu’ndan 1960 yılında mezun olmuştur.

Aynı yıl, Şanlıurfa ilinin, Suruç İlçesi Veterinerliğinde göreve başlamıştır. 1961 yılının başlarında geçirdiği talihsiz bir kaza ve ameliyatlar sonucu, felç olarak bu görevinden ayrılmak zorunda kalmıştır. O yıl geri döndüğü Görele’nin Kumyalı Mahallesindeki evinde, kendisini musiki ve edebiyata vermiştir.

Evi, o yıllarda adeta Görele’nin bir kültür sanat merkezi haline gelmiş, sanatseverlerin yanında Görele Ortaokulu ve Lisesi öğrencileri de onun gönüllü öğrencileri arasına girmişlerdi. 1975 yılında Görele’den göç kervanına o da katılarak, İstanbul Maltepe Sigara Fabrikasında denetim görevine başlamış ve 1985 yılında emekliye ayrılmıştır. Emeklilik yaşamını Cevizli Dragos’ta mütevazı evinde hasta yatağında sürdürmüş, bilhassa son yıllarını adeta saksıda bir çiçek gibi hareketsiz olarak geçirmiştir.

Kendisini sık sık ziyaret ettiğim bu günlerde “Bakma benim yaşayan bir ölü halime. Bu durumumda dahi hiçbir sıhhi rahatsızlığım yok, bu halde bile yaşamaktan son derece memnunum, hayât çok güzel” dediğini unutamam. Bu cümleleri söylediğinde parmakları bile hareketsizdi ama, okumaktan asla vazgeçmemişti.

Okuduğu kitapların sayfası bittiğinde, annesi sayfaları çeviriyor dahi olsa o kitap okumaktan ömrünün son anına kadar vazgeçmemişti. Büyük bir bölümünü hasta yatağında yatarak geçirdiği 56 yıllık ömrüne, az ama çok anlamlı dizeler bırakarak, 3 Mart 1997 günü ebedi aleme göç etmiştir. Kaynak: Sadi Kaya – gorele.gen.tr

Bir yanıt yazın