Ülkü Aker

Ülkü Aker, 1946 yılında İstanbul’da altı çocuklu bir ailenin 6. çocuğu olarak dünyâya geldi.

Fecri Ebcioğlu, Sezen Cumhur Önal ve Fikret Şeneş’den sonra, 1970’lı 1980’li yıllarda yabancı şarkılara türkçe söz yazma işinde (aranjman şarkılarda) epey iyiydi.

Sadece aranjman şarkılarda değil, alaturka ve arabesk şarkılarda da göstermişti söz yazarlığı hünerini.

Bir fincan kahve olsam, Benim gözüm sende, Eskimeyen dost, Yok yok yalan deme, Gülünce gözlerinin içi gülüyor, Zor dostum zor, Kırk yıllık dost gibiyiz ikimiz, Şarkımı senin için yazdığımı bilseydin, Sana ne kime ne, Boşvere boşvere, Tek başına, Bazen ve Kim arar seni kim arar gibi, çok sayıda sevilen ve ünlü şarkıların sözlerini yazmıştır.

Ferdi Özbeğen, Ayten Alpman, Ajda Pekkan, Nilüfer, Nil Burak, Seldâ Bağcan, Sezen Aksu gibi şarkıcılara da söz yazarlığı yapmıştır. Tüm şarkıcılar içinde “Ülkü Aker” şarkıları söyleme rekoru Ferdi Özbeğen’in elindedir.

Ülkü Aker kimdir

Ferdi Özbeğen’in hemen bütün albümlerinde, fazlasıyla şarkısı vardır. Akrep Nalan’ın “Halikarnas” şarkısı ile Seyyal Taner’in seslendirdiği “Son Verdim Kalbimin İşine” ve “Kalbimi Affettim” şarkılarının sözleri de Ülkü Aker’indir.

Nilüfer, Ülkü Aker’in sözlerini yazdığı “Of Aman Aman”, “Oh Ya”, “Son Arzum”, “Kim Arar Seni”, “Selam Söyle”, “Başıma Gelenler”, “Kim Kime Dum Duma”, “Ara Sıra Bazı Bazı”, “Baştan Anlat”, “Ne Olacak Şimdi” gibi şarkılarını da seslendirmiştir.

Bodrum’da yaşayan ve daha önce hiç evlenmemiş olan Ülkü Aker, Bodrum’da tanıştığı minibüs durağında çaycılık yapan, Nazmi Kafadar ile, 21 temmuz 2010 tarihinde evlendi.

Genelde eğlenceli ve feminizm kokan şarkı sözleri yazmış, son olarak da şarkılarının toplandığı ve ünlü seslerin yorumladığı “35 yılın şarkıları” isimli bir albüm çıkarmıştır. Kaynak: biyografi.info

soz yazari ulku aker boyama kursu alacak

Bir yanıt yazın