Aslı Akpınar

Keman sanatçısı Aslı Akpınar, 1971 yılında İstanbul’da dünyâya geldi. İlk ve orta öğreniminin ardından, 1982 yılında İ.T.Ü. Devlet Türk Müziği Konservatuarı, Çalgı Bölümü’ne girdi.

Okulda keman derslerini, Orhan Borar ve Cahit Peksayar‘dan aldı. Batı Müziği hocası Faris Akarsu’nun yönlendirmesiyle, Hakan Şensoy’dan özel dersler alarak, 1985 yılında Ayhan Turan’ın, Hızlı Keman Birimi’ne başladı.

Bu bölümde 3 yıl öğrenim gördükten sonra, Cahit Peksayar‘la keman eğitimine devam etti. Bekir Sıdkı Sezgin, İncila Bertuğ, Göksel Baykut, Osman Kut Dinçer, Rahmi Sönmezocak, Mefharet Yıldırım, Gamze Tüfekçi, Nida Tüfekçi, Demirhan Altuğ, Erol Sayan, Yavuz Özüstün ve Yalçın Tura‘dan ders aldı.

Sırasıyla; Münir Nurettin Beken, Hakan Şensoy ve İhsan Özer’in şefliğini yaptığı, İ.T.Ü. Devlet Türk Müziği Konservatuarı Öğrenci Orkestrası’nda, birinci keman olarak birçok konsere katıldı. 1989 yılında, Ayangil Türk Müziği Orkestra ve Korosu’na girerek, İstanbul Müzik Festivali de dahil olmak üzere birçok konserde yer aldı.

1992 yılında okulundan mezun olarak, aynı yıl İ.T.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde, yüksek lisans yapmaya başladı. Yine 1992 yılında açılan sınavı kazanarak, Kültür ve Turizm Bakanlığı Edirne Devlet Türk Müziği Topluluğu’na keman sanatçısı olarak atandı. Bu arada yüksek lisans eğitimini de tamamladı.

2000 yılında, geçici görevle atandığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’nda, kadrolu olarak çalışmalarını sürdürmektedir. T.R.T. sanatçılarından Hüseyin Akpınar’la evli olan Aslı Akpınar, bir çocuk annesidir.
Kaynak: istdevletturkmuzigi.com

Bir yanıt yazın