Aydın Şengül

Kanun sanatçısı Aydın Şengül, İstanbul Üniversitesi Korosu’nda; şef Süheyla Altmışdört‘ten, udi Fethi Karamahmutoğlu‘ndan ve kanuni Dr. Ümit Mutlu‘dan dersler almıştır.

İstanbul Belediye Konservatuarı hocaları; Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Alaeddin Aday, Hakkı Özkan ve Dürdane Altan’dan yararlanmıştır.

İstanbul Üniversitesi Korosu, İstanbul Belediyesi Konservatuarı korosu ve İstanbul Belediye Konservatuarı İcra Heyetinde (ses sanatçısı olarak) bulunmuş ve T.R.T. Ankara Radyosu ön dinlemeli ses sanatçısı olarak, programlar yapmıştır.

T.R.T. İstanbul Radyosunda Kanun Sanatçısı olarak; taksimler, fasıl programları, beraber ve solo şarkılar, solo refakatleri, saz eserleri ve tasavvuf musikisi programlarına ve Klasik Türk Sanat Müziği topluluklarına katılmıştır.

Aydın Şengül’ün, T.R.T. repertuarında; “Gidenin ardından gözyaşı dökme”, “Annelerin en özlüsü” (Çocuk Şarkısı) ve “Yaşamaz ölümü göze almayan” isimli 3 adet Türk Sanat Müziği şarkısı vardır.

T.C. Devlet Bakanlığı, Türk sanat müziği çocuk şarkıları beste yarışmasında, 2 bestesiyle (Benim Annem ve 2. Zafer Türküsü) mansiyon ödülü almıştır.

Aydın Şengül, 1993 yılında, T.R.T. İstanbul Radyosu kadrosuna kanun Sanatçısı olarak girmeden önce, ses sanatçısı olarak 2 adet kaset, 14 adet 45’lik plak yapmış ve 80 adet bestesi de, çeşitli sanatçılar tarafından plaklara okunmuştur. Kaynak: trt.net.tr

Bir yanıt yazın