Birol Yayla

Türk sanat müziği ses ve saz sanatçısı Birol Yayla, 19 Mart 1960 tarihinde Tekirdağ’ın Saray ilçesinde dünyâya gelmiştir.

İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’ndan mezun olan Birol Yayla, 1983 yılında Devlet Korosu kadrosuna katılmış, 1990 yılında Aziz Şenol Filiz’le kurduğu “Yansımalar” topluluğuyla ve ayrıca klasik icralardan oluşan albümler yapmış, Merâl Uğurlu ile A.B.D.’de albüm ve konser çalışmalarında bulunmuştur.

Albüm çalışmalarına katıldığı Bezmârâ Topluluğu’nda, tanbur ile kopuz çalmış, A.B.D., Almanya, Fransa, Romanya, Mısır, Tunus, Belarus, Sudan, Hindistan, Litvanya, Yunanistan ve K.K.T.C.’de konser ve albüm çalışmaları yapmıştır.

Aziz Şenol Filiz‘le birlikte B.R.T., T.R.T. ve Kral TV’de programlar hazırlayıp sunmuş, Altın Kanatlar, Esir Şehrin İnsanları ve Duvardaki Gölgeler isimli belgesellerin müziklerini hazırlamıştır. 2006 yılının Ağustos ayında Devlet Korosu Sanat Kurulu üyeliğine seçilmiş, Aralık 2006 – Eylül 2012 tarihleri arasında koro şefliği yapmış olan Birol Yayla, evli ve bir çocuk babasıdır. Kaynak: devletkorosu.com

YANSIMALAR - Bab-ı Esrar

Bir yanıt yazın