Çetin Akdeniz

Köken olarak aslen Ordu Perşembe’li olan saz sanatcımız Çetin Akdeniz, 15 Eylül 1967 tarihinde İstanbul’da dünyâya geldi.

İlkokulu İstanbul’da tamamladı. Daha sonra bağlama yapımında bir efsane olan babası Ragıp Akdeniz’in de etkisiyle, 1978 yılında İ.T.Ü. Türk musikisi devlet konservatuarı giriş sınavlarında büyük bir başarı gösterdi ve burada eğitimine devam etti.

Konservatuarda çalgı eğitim bölümüne giren sanatçımız, ortaokul, lise ve üniversite bölümlerini bitirdi.

1989 yılında eğitimini tamamlayan sanatçımız, 1991 yılında bitirme tezini vererek, çalgı eğitimi bölümü mezunu oldu. Aynı yıl yüksek lisans sınavını kazandı ve burada eğitimine devam etti.

1993 yılında derslerini tamamladı ve iki yılllık tez çalışmasından sonra, “Ordu türküleri üzerinde analiz çalışması” isimli bitirme tezini de vererek, yüksek lisans eğitimini tamamladı.

Çetin Akdeniz kimdir

Konservatuar eğitimi sırasında başta bağlama hocası Nidâ Tüfekçi olmak üzere, bir çok hocası tarafından çok sevildi. Derslerinde çok başarılı olmasının da bunda çok etkisi vardı. 1985 yılında bir taraftan konservatuar eğitimine devam eden sanatçımız, bir taraftan da müzik piyasasında faaliyet göstermeye başladı.

Daha 18 yaşındayken bağlamasıyla o dönemin çok ünlü sanatçılarının plak ve kasetlerinde refakat etmesi, bir çok kişi tarafından takdirle karşılandı.

Eşlik ettiği albüm sayısının 5.000 den fazla olduğu tahmin edilmektedir. Bu albümlerin bir çoğunda bağlamasıyla, bazen eşlik ettiği sanatçının bile önüne çıktığı olmuştur.

Özellikle bu çalışmalarda parmaklarının hızlılığı, kendine has bir mızrap tekniği, sağlam ve kuvvetli ses basma özelliğiyle, Çetin Akdeniz tarzı ortaya çıktı.

Bu birikimlerini severek paylaşan sanatçı, bir çok da öğrenci yetiştirdi. Amerika, Fransa, Belçika, Almanya, Yunanistan ve Avustralya gibi ülkelerden gelen yabancı konuklara bağlama dersleri verdi.

Çetin Akdeniz hayâtı

Kendi branşı olan halk müziği albümleri dışında, değişik müzik türlerindeki çalışmalarda da bağlamasıyla eşliklerde bulundu.

Zülfü Livaneli, Ahmet Kaya, Tarkan, Mustafa Sandal, Serdar Ortaç, Sezen Aksu, İbrâhim Tatlıses, Kayahan, Bülent Ersoy, Orhan Gencebay, Fatih Erkoç, Sertab Erener, Haluk Levent, Leman Sam, Seldâ Bağcan eşlik ettiği değişik türdeki sanatçılardan sadece bir kaçı.

Reklam ve film müziklerinde de faaliyet gösteren sanatçımızın bağlama tınıları, kulağımıza burada da hitap etmiştir. Bu filmlerden bazılarını sayarsak; Recep İvedik, A.R.O.G, Kahpe Bizans, Gönül Yarası, Keloğlan Kara Prense Karşı vb.

Sanatçımız Çetin Akdeniz, ayrıca 1991 – 1993 yılları arasında T.R.T. İstanbul radyorunda bağlama sanatçısı olarak aktif görev almış, sayısız albüm çalışmasının yanı sıra, bir çok TV ve radyo programlarına da katılmıştır.

Yurt içi ve yurt dışında bir çok konser verdi. Ayrıca “Enstumantal folk müzik” ve “Anadoludan ezgiler” isimli iki de bireysel albümü bulunmaktadır.

Stüdyo, konser, TV, radyo programlarını halen faal bir şekilde sürdüren sanatçımız, İstanbul’da “Mavi nota halk türküleri topluluğu” isimli birde halk müziği korosu çalıştırmaktadır. 1994 yılında Derya Akdeniz ile hayâtını birleştiren sanatçının, Ata isminde bir oğlu ve Derin isminde bir de kızı vardır. Kaynak: cetinakdeniz.org

Çetin Akdeniz‘den Barış Manço şarkıları:

Çetin Akdeniz şov:

Bir yanıt yazın