Göksel Baktagir

Kânun sanatçısı ve bestekâr Göksel Baktagir, 1966 yılında Kırklareli’nde dünyâya geldi. Müziğe sekiz yaşında babası Muzaffer Baktagir’in gözetiminde başladı.

Göksel Baktagir, 1983 yılında girdiği İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’ndan 1988 yılında mezun oldu. Bu okulda bir yıl sonra lisansüstü eğitime başladı.

Aynı yıl, Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’nda kanun sanatçısı olarak çalışmaya başladı.

Bu tarihlerde dahil olduğu “Necdet Yaşar Ensemble” ve birçok başka grup ile İngiltere, Fransa, Danimarka, Belçika, Hollanda, Almanya, Kanada, ABD’nin çeşitli eyaletleri, Malezya, Arjantin, İspanya, İtalya, İsviçre ve Türkmenistan’da konserler verdi.

140 civarında sözlü ve sözsüz beste çalışması bulunmaktadır. 1984 yılından beri, kanun icrasında diğer tekniklerin yanı sıra özellikle “sol el” için geliştirdiği kendine özgü bir teknik üzerine çalışmalarını sürdürmektedir.

Kanun sazı üzerinde, geleneksel icra biçimlerinde günümüzün en önde gelen icracılarından biri olarak kabul edilen Göksel Baktagir, temelde bir Türk Müziği enstrümanı olan sazının bütün imkanlarını ve sınırlarını değerlendirerek, bakış açısını diğer dünyâ müziklerine doğru genişletmiştir.

Bu bağlamda New Age ve caz gibi türlerde de başarılı örnekler sergilemiş, bazı batılı caz topluluklarıyla konserler vermiştir. 1998 yılından beri “İstanbul Sazendeleri” grubuyla Türkiye içinde ve özellikle akademik kurumlarda konserler vermektedir.

Bestelediği saz eserlerini içeren; “Okyanustaki Sesler”, “Kervansaray-3”, “Günlük”, “Doğu Rüzgârı”, “Okyanustaki Sesler-2 (Cananım)” ve “Okyanustaki Sesler-3 (Hüzün)” adlarını taşıyan albüm çalışmaları bulunmaktadır.

C.N.N. Türk yapımı, İstiklal Marşı Belgeseli’nin müziklerini bestelemiştir. Sanatçı ayrıca, yayınlamak üzere bir kanun metodu üzerinde çalışmaktadır. Albümlerde yer alan eserlerinin bulunduğu bir nota kitabını da “Okyanustaki Sesler” adıyla yayına hazırlamaktadır.

İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’ndaki asli görevinin yanında müzik çalışmalarını, İstanbul Fasıl Topluluğu ve İstanbul Tasavvuf Musikisi Topluluğu’nda sürdürmektedir.

Geçen yıllar içinde, Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda ve Haliç Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak hizmet vermiştir. Göksel Baktagir, Füsun Baktagir ile evli, Buğra Can adlı bir erkek ve Cansu adlı bir kız çocuk babasıdır. Kaynak: istdevletturkmuzigi.com

Bir yanıt yazın