Hasan Esen

Kemençe sanatçısı Hasan esen, Sivas’ta dünyâya geldi. Müziğe 1970′li yılların başında kemanla başladı. Sivas Halk Eğitim Merkezi ve çeşitli topluluklara devam etti ve ud öğrendi.

Liseyi bitirdikten sonra İstanbul’a gelerek, İ.T.Ü. Türk Müziği Devlet Konservatuarı’na girdi. Burada İhsan Özgen‘den kemençe öğrendi.

O sırada konservatuar da hoca olan; Niyazi Sayın, Bekir Sıdkı Sezgin, Alâeddin Yavaşca, Haydar Sanal, Cahit Atasoy, İnci çayırlı, Nidâ Tüfekçi, Hurşit Ungay, Kâni Karaca ve Necdet Varol gibi hocalardan yararlandı.

1981 yılında kemençe sanatçısı olarak T.R.T.’ye giren Hasan Esen, yüzlerce albümde çaldı.

Necdet Yaşar, İhsan Özgen, Bekir Sıdkı Sezgin, Erol Deran, Nezih Uzel, Doğan Ergin, Kudsi Erguner, Süleyman Erguner gibi sanatçılarla; Bosphorus, Lâlezar, Anadolu Feneri ve kendi kurduğu gruplarla değişik zamanlarda, Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya, İspanya, İsviçre, İsveç, Finlandiya, Danimarka, Hollanda, Belçika, Yunanistan, Amerika, Kanada, Birezilya, Hong-Kong, Pakistan, Ermenistan, Tataristan, Suriye, Ürdün, Mısır, Cezayir ve Tunus gibi ülkelerde konserler verdi.

Adapazarı Konservatuarı’nda ve Haliç Üniversitesi Konservatuarı’nda kemençe dersleri verdi. Unutulmuş olan Rebab sazını öğrenerek, yayılmasına çalıştı. Bu sazla da çeşitli gruplara katıldı ve 2 tane de albüm yaptı.

Bestelerinden dolayı; bir tanesi Tanburi Cemil Bey ödülü ve iki tane birincilik olmak üzere, çeşitli yarışmalardan 6 tane ödülü bulunmaktadır. 2 tanesi Mevlevi Ayini olmak üzere, çeşitli formlarda 150 eseri, 5 albümü ve bir de kemençe metodu bulunmaktadır. Kaynak: hasanesen.com

Hasan Esen - Rast [ Rebab © 2004 Kalan Müzik ]

Bir yanıt yazın