Necâti Çelik

İstanbul devlet Türk müziği topluluğu sanat yönetmeni ve ud sanatçısı Necâti Çelik, 1955 yılında Konya’da dünyâya gelmiş, 7 yaşında bağlama çalmayı öğrenmiş ve 1970’li yıllarda ud çalmaya başlamıştır.

1973 yılında ilk defa Mevlâna‘yı anma törenlerinde udi olarak görev almış, burada; Saadettin Heper, Aka Gündüz Kutbay, Kadri Şençalar, Cinuçen Tanrıkorur gibi Türkiye’nin önemli müzik adamları ile tanışmıştır.

1975 yılında Konya’da kendi özel dershanesini kurmuş ve burada yüzlerce öğrenciye ud dersleri vermiş olan Necâti Çelik, 1983 yılında da Konya Belediyesi Türk Müziği Korosu’nu kurmuştur. Yine bu yıllarda ilk resitalini Konya’da vermiştir. Bu resital, Şerif Muhiddin Targan‘dan sonra Türkiye’de yapılan ilk ud resitali olması bakımından önemlidir.

1985 yılında, Konya Selçuk Üniversitesi Müzik Bölümü’nde ud hocalığı yapmış, 1986 yılında, Kültür Bakanlığı İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’na udi sanatçı olarak katılmış, aynı zamanda Ege Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda ud hocalığı yapmış,

1987 yılında, İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu ile gittiği Tunus’ta 8 konser vermiş ve 1989 yılında, Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’nun kadrosuna katılmıştır.

Tanburi Necdet Yaşar ile birlikte Türkiye’nin birçok ilinin yanı sıra, İstanbul’da her ay bir konser, ayrıca sürekli radyo ve TV programlarının yanı sıra; Fransa, Hollanda, Almanya, Avusturya, Ürdün, İsrail, Suriye, Cezayir, Fas, Tunus, Danimarka, İsviçre, Malezya, Yunanistan ve Amerika’nın bir çok üniversitesinde konserler vermiştir.

Zakir Hussain, Mickey Hart, Ross Daly, Christopher Carnes, Ali Akbar Khan, Habib Khan ve dünyâ müziğinin daha birçok önemli ismiyle birlikte, konser ve CD çalışmaları yapmıştır. 1993 yılında Amerika’ya gitmiş ve California ve New Mexico’da ud dersleri ve resitaller vermiş, Mendecino’da her yıl Ağustos ayında kurulan Middle Eastern Music Camp’ta ud dersleri ve Türk müziği dersleri vermiştir.

1997 ve 1998 yıllarında İsrail Üniversitesi’nin davetlisi olarak Kudüs’e gitmiş ve burada Türk müziği ve ud dersleri vermiş, çalışmaların sonunda da öğrencileri ile birlikte 2 konser vermiştir.

İlk kişisel albümü “Yasemin”i 1996 yılında Amerika’da yapmış, Halil Karaduman, Sadreddin Özçimi ve Göksel Baktagir ile yaptıkları canlı konser kayıtları, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından “Klasik Sazlar Üçlüsü” ve “Ud – Kanun İkilisi” adıyla 2 ayrı CD olarak yayınlanmıştır. Necâti Çelik, evli ve 2 çocuk babasıdır. Kaynak: istdevletturkmuzigi.com

Necati Çelik - Uşşak Taksim

Bir yanıt yazın